Ukážková prírodná záhrada a gazdovský dvor

Opis lokality

Záhrada v Dlhej nad Váhom dostala certifikát ukážkovej prírodnej záhrady v roku 2016. Popri zelenine a ovocných stromoch tu rastie pestrá škála kvetov a byliniek. Pozemok má romantický dvor so starou čerešňou, permakultúrnu časť a časť, v ktorej sa pestuje intenzívnejším spôsobom s využitím rotačného systému. Vôbec sa tu nepoužívajú chemické postreky, herbicídy ani pesticídy. Rovnováhu pomáha udržiavať kŕdeľ indických bežcov (kačiek), sliepok, všakovaký hmyz a vtáky. Gazdovský dvor dal priestor vzniku rodinnému skanzenu. Nachádza sa tu zrekonštruovaný takmer 100 ročný dom s pôvodnou pecou, pôvodná kopaná studňa. Celoročne tu prebiehajú ukážky košikárstva, pletenia korbáčov, pletenia slamených ošatiek a sezónnych záhradných prác – príprava pôdy, osev, zber úrody, spracovanie, zber a čistenie osiva. Vďaka (interaktívnemu) rodinnému skanzenu, ktorý pre vás na gazdovskom dvore pripravili dnešní obyvatelia takmer 100ročného hlineného domu, budete mať možnosť nahliadnuť do života ich predkov rovnako ako aj do ich súčasného.

Adresa:Dlhá nad Váhom 66, Dlhá nad Váhom 62
Mesto/obec:Dlhá nad Váhom
Kraj:Nitriansky

Rozloha:2700 m2 záhrada, 500m2 gazdovský dvor
Nadmorská výška:118
Druh:ukážkové prírodné záhrady
Rastlinné druhy:Arónie, rakytníky, liesky, jabloň s plodmi, ktoré chutia ako jahody, budapeštianske jahody, 60 ročná hrušeň, jablone a skorá čerešňa Medvedí cesnak, ligurček, levanduľa, oregano, pamajorán, tymián, šalvia, estragón, pľúcnik, mäta, medovka, pastierska kapsička, cesnakopažítka, pažítka, koriander.... Hokaido, "Laci" lahôdková kukurica, Margit bab, iné rôzne druhy fazule (z Írska, Maďarska, Rumunska...), mak, šalát, rajčiaky, papriky a cukety dopestované z vlastného osiva, cesnak, cibuľa, hrach... V záhrade pri gazdovskom dvore: ruže, červený orech, košikárske vŕby rôznych farieb, maliny, černice.

Zaujímavosť:Na vidieku sa už pomaly vytrácajú tradičné dvory a záhrady s pestrým životom a domácimi zvieratami. Ukážková prírodná záhrada má mnoho zákutí s divočinou, žijú v nej kačky indických bežcov, ktoré sa na pozemku väčšinu času pohybujú slobodne. Recyklujeme všetko, čo nám príde pod ruky. Vytvárame zaujímavé stanovištia lahodiace oku aj prírode. Gazdovský dvor v centre dediny má okrem hospodárskej časti aj oddychovú zatrávnenú zónu obklopenú rôznymi druhmi liečivých a okrasných rastlín. Manželia sú v rámci tvorenia sebestačnosti aj priaznivcami historických remesiel.
História:Prírodná záhrada bola založená pred 6 rokmi. Pôvodný majiteľ tu pestoval predovšetkým kvety (ruže, chryzantémy...), pre ktoré si sem chodievali ženičky z celej dediny. Po jeho smrti sa záhrady ujali chovatelia koní a pestovali tu hlavne ďatelinu. Pozemok mal dobré predpoklady pre založenie prírodnej záhrady, pretože ani pred tým sa na ňom nepoužívali chemické hnojivá a postreky. Súčasný majiteľ napokon prenajal záhradu Zuzane Pastorkovej, ktorá tu začala pestovať permakultúrnym a prírodným spôsobom. Snaží sa zachovať staré, pôvodné stromy a kry a vysádzať domáce, lokálne staré odrody. Zároveň zbiera vlastné osivo. Dom s gazdovským dvorom patril starým rodičom súčasného majiteľa. Rekonštrukcia na pozemku a dome začala cca pred 10timi rokmi a prebieha dodnes. Súčasní majitelia sa snažia dvor a dom citlivo prispôsobiť svojim potrebám a zároveň tu ponechať čo najviac pôvodných prvkov.
Otváracie hodiny:02.06.2018 (LEN v sobotu)
Vstupné:dobrovoľné
Služby: Parkovisko, WC, Bezbariérový prístup, Občerstvenie,
Zodpovedná osoba:Zuzana Pastorková a Elena Lozsi
Vlastník:záhrada správkyňa Mgr. Zuzana Pastorková, gazdovský dvor vlastníci Szilárd a Elena Lozsi
Email:elena_laczova@hotmail.com
Telefón:0944521863

English summary:A natural garden with permacultural components was opened for public in 2017 but it has got an existence of 6 years. The visitors can find here wild corners, fresh local seasonal vegetables, old fruit trees, herbs and flowers. There is a nice biodiversity and the Indian runners (ducks) and hens help together with wild predators and insects to keep the balance of the place. During the opened day there are going to be sold fresh home made products from the garden. We are recycling and trying to be sustainable. The farmer court and family open air museum opened its doors for public also in 2017. The almost 100 years old farmer´s house is being renewed sensitively. During the opened day the visitors can observe a bride collection of traditional tools, machines and household equipment. The farmer couple is living from the land and their own craft work.

Program počas podujatia

02.06.2018 (sobota)

10:00 otvorenie Ukážkovej prírodnej záhrady (UPZ)a gazdovského dvora (č.d.66)

10:30 prehliadka Ukážkovej prírodnej záhrady - UPZ (č.d.66)

11:30 prehliadka gazdovského dvora a rodinného skanzenu (č.d.62)

12:00 obed (vegetariánsky v UPZ a gazdoský na gazdovskom dvore)

13:00 prednáška o bylinkách

14:00 prehliadka UPZ, domácnosť bez odpadu

15:30 prednáška o kváskovaní

17:00 zatvorenie UPZ a gazdovského dvora

Sprievodný program: permakultúrna knižnica, domáce zvieratká, uvoľňujúca masáž, henna, predaj z dvora