Schaubmarov mlyn - Pezinok

Opis lokality

Očarujúca vidiecka usadlosť s mlynom poháňaným kedysi potokom Cajloch pochádza z roku 1767. V roku 1973 zakúpila objekt SNG a v roku 1997 tu po rekonštrukcii zriadila Galériu insitného umenia, ktorá tu sídlila až do roku 2017. V tom istom roku sa začala nová etapa v histórii areálu, ktorej súčasťou je okrem zmeny galerijnej koncepcie, prípravy nových podujatí a postupných architektonických úprav, aj revitalizácia ovocného sadu, ktorý má slúžiť širokej verejnosti. V tomto roku prebieha premena areálu na zážitkový, vzdelávací a voľnočasový priestor a sad bude jeho neoddeliteľnou súčasťou. Okrem pravidelných výstav zo zbierok SNG chystáme množstvo umeleckých, vzdelávacích, kreatívnych a spoločenských podujatí. Urobte si výlet, utečte z mesta a užite si deň na čerstvom vzduchu, spojený s umením a históriou!

Adresa:Cajlanská 255
Mesto/obec:Pezinok
Kraj:Bratislavský

Druh:historický park/záhrada
Rastlinné druhy:Bežné rastlinstvo

Zaujímavosť:Zaujímavosťou je, že sa mlyn a priľahlý ovocný sad podarilo zachovať ako celok.
História:Vidiecku usadlosť s mlynom poháňaným potokom Cajloch, dali v roku 1767 postaviť pezinskí Pálffyovci. Baroková architektúra mlynskej budovy, jej stavebno-technický charakter, dispozičná a funkčná stavba, ktorá je rozdelená na výrobnú a obytnú časť, sú typické pre vyspelejšie mlyny z 18. storočia. Od roku 1857 mlyn patril štyrom generáciám rodiny Schaubmarovcov, ktorí prišli z Bavorska. Dnes je objekt zapísaný v štátnom zozname nehnuteľných pamiatok. Od 70. rokov minulého storočia je majetkom Slovenskej národnej galérie a donedávna slúžil ako galéria insitného umenia.
Otváracie hodiny:ŠTV, PIA: 9.00 – 16.00 | SO, NE: 10.00 – 18.00
Vstupné:Vstup iba do areálu je bezplatný. Vstupné do galérie a expozície: dospelí 2 € študenti, dôchodcovia, ZŤP 1 € kurátorský výklad 3 € / 1,50 € vzdelávací program pre školy 1,50 € vzdelávací program s dielňou pre školy 2 € rodinný program s tvorivou dielňou 4 € deti do 15 rokov vstup voľný s preukazmi ICOM a Zväzu múzeí a galérií, študenti umenia vstup voľný
Služby: Parkovisko, Vstup so psom, WC, Občerstvenie,
Zodpovedná osoba:Eva Rebollo
Vlastník:Slovenská Národná Galéria
Web:https://www.sng.sk/pezinok
Email:eva.rebollo@sng.sk
Telefón:+421905984410

English summary:The most prominent art museum in Slovakia, the Slovak National Gallery (SNG) has taken on a quite untraditional task – the revitalisation of an old orchard in Pezinok which forms a part of the property of The Schaubmar Mill - a historic site with an original water mill from 1767. The SNG plans to plant 33 new fruit trees and more than one hundred fruit and other bushes. These will include apple, pear, sour cherry, mulberry and quince trees and currant and raspberry bushes. We plant young fruit trees, bushes and other plants with the intention of using their fruits during various educational and artistic activities. Later we also want to plant vines and place bee hives, nesting boxes and an insect house. Along with a green house, there will also be vegetable and herb beds. For visitors there will be paths, benches, hammocks and fire places where they can have barbecues. We cordially invite you to come and visit us to talk about the revitalisation process we started only this April and you will find out more about our future plans.

Program počas podujatia

V apríli sme začali s obnovou Schaubmarovského ovocného sadu. Ošetrili sme staré stromy, vysadili sme 33 nových a vyše 100 ovocných a okrasných kríkov. Vďaka kampani na podporu a vďaka vám sa podarilo vyzbierať financie a naše sny a plány sa postupne stanú skutočnosťou. Nahliadnite do sadu za mlynom. V nedeľu (03.06.2018) o 15.00 sa stretneme so záhradným architektom Danielom Lapšanským a porozprávame vám o prácach, ktoré práve v sade prebiehajú a o našich smelých plánoch. o 16.00 vás prevedieme komentovanou prehliadkou aktuálnou výstavou slovenskej keramiky zo zbierok SNG