Komunitná záhrada KVP

Opis lokality

Komunitná záhrada KVP sa nachádza pri výmenníku Wuppertálska. Pozostáva z troch záhrad: Predná, strešná a Zadná záhrada. Rastie tu množstvo zaujímavých a liečivých byliniek, ale aj okrasných rastliniek. O záhradu sa starajú nadšenci a dobrovoľníci, ktorí radi trávia čas vonku a chcú sa niečo naučiť o zeleni, spoznať nových ľudí a zveľadiť svoje prostredie. Okrem toho v záhrade aj vo výmenníku prebiehajú celoročne rôzne tvorivé dielne, workshopy, výstavy a prednášky.

Adresa:Titogradská 17
Mesto/obec:Košice
Kraj:Košický

Rozloha:cca 300m2
Nadmorská výška:309
Druh:historický park/záhrada
Rastlinné druhy:Kudránia trojlaločnatá, Zantoxyl, Ginko, ružové levandule, stĺpovitá jabloň, božie drievko

Zaujímavosť:V záhrade máme zeleninovú pyramídu, terasu s paletovým nábytkom, levanduľové schody s mozaikou, bylinkový záhon a jedlý záhon.
História:Záhrada vznikla už v roku 2013 vďaka projektu Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013. Záhrada sa neustále mení, zveľaďuje, prirodzene starne a naberá nové trendy, ktoré sú momentálne aktuálne. Postupne vznikla Predná záhrada pred výmenníkom, ktorá sa čoskoro bude rozširovať a strešná záhrada priamo na streche výmenníka.
Otváracie hodiny:1.6.2018 13:00 - 16:00
Služby: Parkovisko, WC, Bezbariérový prístup,
Zodpovedná osoba:Zdenka Košová
Vlastník:Košické kultúrne centrá K13
Web:http://vymenniky.sk/vymennik-wuppertalska/
Email:zdenka.kosova@k13.sk
Telefón:0908965249

English summary:The Community garden KVP is located at the Výmenník Wuppertalska. It consists of three gardens: Front, Roof and Back Garden. There are many interesting and curative plants, as well as herbs. The garden is taken care of by enthusiasts and volunteers who like spending time outdoors and wanting to learn something about the horticulture, meeting new people and raising their surroundings. In addition, there are various workshops, exhibitions and lectures in the garden and in the výmenník during the year. In the garden, you can find vegetable pyramide, lavender steps, herb raised bed and edible bed full of species with tasty berries.

Program počas podujatia

1.6.2018 (piatok)

13:00 hod Potulka: Zraz v Prednej záhrade pred výmenníkom, prehliadka bude trvať cca 20 minút, bude komentovaná, poučná a hlavne zaujímavá v prevedení Martina Pizňaka.

13:30 hod. prestávka občerstvenie v záhrade ochutnáte naše nápoje na leto, ktoré ochutíme z našich tradičných bylinke medovka, mäta, šalvia

 14:00 hod je naplánovaná druhá potulka, sprevádzať vás bude aj tento krát Martin Pizňak , ktorý vám porozpráva ako funguje komunitná záhrada na sídlisku, aký bol proces budovania záhrad a podobne.

14:30 hod stretnutie s Katkou Kozákovou ktorá u nás zastupuje skôr umeleckú stránku v záhradách a odprezentuje vám svoje skúsenosti s pestovaním, čo sa jej podarilo vypestovať, ako pestuje, prečo pestuje, čo rada robí v záhradách. Určite sa vám jej prednáška bude páčiť a niečo nové a jednoduché si so sebou domov odnesiete - kopec nápadov a nové skúsenosti o pestovaní v záhradách vidieckych alebo aj sídliskových.

 15:00 hod relax v záhrade. Môžete si u nás oddýchnuť, niečo pomôcť, ak budete chcieť a voľne diskutovať spolu s nami. Budeme veľmi radi, ak sa vám v našej záhrade bude páčiť ! Tešíme sa na vašu návštevu