Záhrada nadačnej vily "Búdka 22"

Opis lokality

Nadačný dom Búdka 22 prešiel v roku 2017 rekonštrukciou a svojich prvých rezidentov privítal v novembri 2017. Zastrešuje komunitu organizácií pôsobiacich v neziskovom aj súkromnom sektore, ktorých spája nadšenie a chuť meniť svet okolo seba. Búdka 22 podporuje vzdelávanie v sociálnych inováciách a ekologických témach. Dom a záhrada poskytujú nielen pracovný priestor pre zastrešované subjekty, ale súčasne aj priestor pre vzdelávacie, kultúrne či spoločenské aktivity určené pre verejnosť. Záhrada je koncipovaná ako prírodná záhrada, využíva kombináciu trávniku a kvitnúcej lúky, spolu so zachovanými ovocnými stromami. Sú v nej použité prírodné materiály a priepustné povrchy.

Adresa:Búdková cesta 22
Mesto/obec:Bratislava
Kraj:Bratislavský

Rozloha:1000 m2
Druh:súkromná záhrada
Rastlinné druhy:V záhrade sa nachádza niekoľko starších odrôd ovocných stromov.

Zaujímavosť:V záhrade boli v nej osadené dva úle, čím sa Búdka 22 zapojila do projektu mestské včely.
História:Budova, ktorá dnes slúži učelom nadačnej vily, bola postavená v 30. rokoch minulého storočia. Pozemok, na ktorom sa nachádza, vznikol prepojením dvoch parciel. Veľkosť záhrady je tak v danej lokalite, aj vzhľadom na zachovanie pôvodných dimenzii vily, unikátna.
Otváracie hodiny:2. júna 2018 od 10:00 do 16:00 hod
Vstupné:vstup je voľný
Služby: Vstup so psom, WC, Občerstvenie,
Zodpovedná osoba:Ing.arch Barbara Boríková
Vlastník:NADÁCIA GREEN FOUNDATION (spravca)
Web:http://budka22.eu/kontakt/
Email:bborikova@gmail.com
Telefón:0948 140 186

English summary:"Búdka 22” is a model house that is guided by the principles of sustainability and the circular economy. Organizations based in villa “Búdka 22” are of a wide range of non-profit, scientific, and business sectors. The villa provide not only a work space for these organizations, but also a space for educational, cultural and social activities designed for the public. The garden is designed as a natural garden, using a combination of lawn and flowering meadow, along with preserved fruit trees. Natural materials and permeable surfaces are used.

Program počas podujatia

2. júna 2018 od 10:00 do 16:00 hod :Máme pripravené rôzne aktivity pre deti v spolupráci s rezidentami Búdky. Predstavíme projekt mestských včiel a ukážku kompostovania. Podujatie chceme spojiť s dňom otvorených dverí na Búdke a verejnosti otvoriť aj samostnú vilu a jej priestory. Vysvetliť fungovanie priestoru, ktorý minimalizuje tvorbu odpadu, využíva systém kompostovania, opakovane použiteľné obaly, čistenie vnútorného prostredia izbovými rastlinami s vysokou efektivitou čistenia ovzdušia, a podobne.