Mohyla Milana Rastislava Štefánika

Opis lokality

Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika je pamätné miesto v katastri obce Most pri Bratislave. Prístup autom je po asfaltovej ceste z obce Ivanka pri Dunaji. Príjemné miesto na krátku prechádzku v prírode.

Adresa:48°10′17″S 17°13′41″V
Mesto/obec:Obec Ivanka pri Dunaji
Kraj:Bratislavský

Nadmorská výška:128
Druh:iná
Rastlinné druhy:Lipa malolistá/Tilia cordata Rancho - na zemnom vale Lipa malolistá/Tilia cordata - lipová alej

Zaujímavosť:Na tomto pamätnom mieste sa nachádza viac ako 50 líp. Na mohyle sa vyskytuje aj vzácny druh sysla. Žije tam najväčšia kolónia sysľov na Slovensku (cca 20 000 kusov).
História:Dňa 4 mája 1819 sa pádom lietadla Caproni Ca-33 skončila púť jedného z najväčších mužov Slovenska. Gen. PhDr. Milan Rastislav Štefánik obletel celú Európu, aby pomohol ku vzniku Československa a preto je jeho osobnosť významne zapísaná v srdciach slovenského národa. Na pustom mieste pádu lietadla dal v roku 1921/22 československý generál Josef Šnejdárek postaviť pamätný kameň s vytesanými menami zahynutej posádky pri leteckom nešťastí. Od roku 1922 viedla ku miestu havárie prvá značená turistická trasa vybudovaná Bratislavským odborom Klubu československých turistov zo železničnej stanice Ivanka pri Dunaji. Neskôr trasa viedla nad bratislavskou železničnou stanicou ako "Cesta generála M. R. Štefánika" hrebeňom Malých Karpát až na Bradlo, kde stojí monumentálna mohyla gen. M. R. Štefánika. V roku 1923 bola na základe významného architekta Dušana Samuela Jurkoviča na tomto mieste postavená unikátna mohyla v tvare pyramídy. Mohyla je obohnaná zemným valom, na ktorom sa monumentálne týči niekoľko desiatok líp. Od parkoviska ku pamätníku vedie krásna lipová alej, ktorá vzbudí v návštevníkovi nezabudnuteľný pocit.
Otváracie hodiny:neobmedzene
Vstupné:žiadne
Služby: Parkovisko, Bezbariérový prístup,
Zodpovedná osoba:Ing. Miroslav Horváth
Vlastník:Obec Ivanka pri Dunaji
Web:www.ivankapridunaji.sk
Email:office@zahradnictvomh.sk
Telefón:0903 428 605

English summary:M. R. Stefanik memorial built in 1923 is situated in the village of Ivanka pri Dunaji and surrounded by more than 50 lime trees. We kindly invite you to visit this unique monument as well as the 2. International Rose Exhibition 2019 taking place in the village.

Program počas podujatia

Po návšteve Mohyly M.R.Štefánika návštevníkov pozývame aj na Medzinárodnú výstavu ruží 2019 ktorá bude otvorená 1.-2.6.2019 od 10.00 h – 17.00 h. Výstava sa koná v Kaštieli priamo v obci Ivanka pri Dunaji a je pripravený aj bohatý kultúrny program. Viac informácií nájdete na www.ruze2019.sk.