Ukážková prírodná záhrad v Dlhej nad Váhom

Opis lokality

Prírodná záhrada, v ktorej sa pestuje vyše 40 druhov zeleniny, bylinky, kvety, staré odrody ovocných stromov a krov, s lúkou, mladým sadom, domácimi zvieratami a rôznymi permakultúrnymi prvkami ako kľúčové dierky, vyvýšené záhony, nemecká kopa , včelia paša, hmyzí hotel. Skúšajú sa v nej rôzne ekologické postupy pestovania - ako napríklad rotačný systém, ktorý zabezpečuje samoregeneráciu pôdy, vysádzanie spoločenstiev rastlín, ktoré sa navzájom chránia a podporujú.

Adresa:Dlhá nad Váhom 66
Mesto/obec:Dlhá nad Váhom
Kraj:Nitriansky

Rozloha:2700m²
Nadmorská výška:115
Druh:ukážkové prírodné záhrady
Rastlinné druhy:Zelenina z vlastného osiva a priesad Staré odrody - jahôd, ríbezlí a egreša, hrušeň, jablone, májová čerešňa, marhule, mandle, figa, arónie a rakytníky Škála byliniek: cesnakopažítka, pažítka, medvedí cesnak, levanduľa, šalvia lekárska, tymián, pamajorán, pľúcnik, kostihoj, vlčí mak, kamilka, pastierska kapsička, myší chvost a iné

Zaujímavosť:Stará zemná pivnica na uskladnenie zeleniny Zuzana Pastorková sa venuje semenárčeniu, takže návštevník môže vidieť rôzne druhy zeleniny a byliniek v kvete a pred vysemenením – pozorovať celistvý vývoj rastliny Rôzne spoločenstvá rastlín v úžitkovej záhrade a v sade Mnoho divokých vtákov, živočíchov a hmyzu (okáň hruškový, ježkovia, sokol, drozd škvrnitý, divé včely, motýle...)
História:Pôvodná majiteľka Eva Izsófová sa venovala maľovaniu. Obľúbenými témami naivnej maliarky boli kvety a považská príroda. Jej otec pestoval ruže a iné kvety, ktoré si miestne ženičky radi od neho kupovali. Súčasne na pozemku žije Evičkyn synovec Árpád Izsóf, ktorý v roku 2012 záhradu zveril do rúk Zuzane Pastorkovej. V posledných rokoch sa na ploche 27 árov pestovala ďatelina, takže pôda nebola kontaminovaná chemikáliami a vhodná pre založenie prírodnej záhrady. Zuzana začala v záhrade skúšať a overovať rôzne ekologické postupy. Vo veľkej časti zaviedla pestovanie zeleniny v rotačnom systéme, vďaka ktorému dochádza k samoregenerovaniu pôdy. Postupne pribúdali rôzne permakultúrne prvky: trojdielne kompostovisko, vyvýšený africký záhon v tvare kľúčovej dierky, kľúčové dierky, svojpomocne vyrobený skleník, rôzne stanovištia s bylinkami a hmyzími hotelmi, výbehy pre hydinu. Vysádzajú sa v nej staré, odolné odrody kríkov a stromov, nie len pre úžitok človeka, ale aj divých zvierat, vtákov a hmyzu. Záhrada sa neustále rozvíja a mení. V roku 2016 pri príležitosti workshopu určeného pre začínajúcich farmárov získala certifikát a plaketu Ukážkovej prírodnej záhrady a odvtedy pravidelne otvára brány verejnosti. Zámerom fungovania tejto záhrady nie je len zdravá lokálna produkcia potravín, ale aj osveta zameraná na šetrné hospodárenie v súlade s prírodou. V roku 2017 sa prírodná záhrada zapojila do projektu We Feed The World (My kŕmime svet) pod záštitou britskej organizácie The Gaia Foundation. V rámci neho sa v októbri 2018 v priestoroch záhrady konala výstava fotografií farmárov a malých rybárov z celého sveta poukazujúcich na to, ako malé hospodárstva dokážu vyprodukovať zdravé lokálne potraviny a prispievať zároveň k ochrane krajiny, ovzdušia, pôdy a vôd.
Otváracie hodiny:1. júna 2019 9:30 - 17:00
Vstupné:dobrovoľné
Služby: Parkovisko, WC, Bezbariérový prístup, Občerstvenie,
Zodpovedná osoba:Zuzana Pastorková
Vlastník:Zuzana Pastorková
Email:zuzipas@gmail.com
Telefón:0944521863

English summary:This natural garden is located in Dlhá nad Váhom, a small village near the river Váh in the south-western part of Slovakia. On 2700m² of land over 40 kinds of vegetables, different herbs, flowers, fruit trees and bushes are grown. The poltry and the Indian runner ducks are helping to keep the balance so essencial for the health of a garden and human. In the garden there are wild corners, intensive rotation system of growing vegetables which regenerates the soil and many permacultural patterns. Beside growing healthy local food the aim of the natural garden is to share and teach an ecological way of taking care of the land. At the Weekend of opened parks and gardens there is going to be a lot of entertaining activities for children, home made vegetarian dishes, home backing of bread, playfull introduction to herbs and wild plants not only for children, henna painting, cortyard sale of home made products. There will be space for sitting down and getting to know people in a nice natural ambient and a space JUST TO BE.

Program počas podujatia

09:30 Otvorenie Ukážkovej prírodnej záhrady
09:45 Hra prírody s našimi zmyslami (hravé spoznávanie byliniek pre deti aj dospelých)
10:30 Kváskovanie (mamičky (nielen) mamičkám)
12:00 Vegetariánsky obed z darov prírodnej záhrady
14:00 Sprevádzanie prírodnou záhradou
15:30 Ako kompostovať

Sprievodný program:
Predaj z dvora
Hennovanie (pre deti aj dospelých)
Hravé aktivity pre deti
Domáce zvieratká (kohútik, sliepočky, indické bežce, králik Hope, mačičky)