Skalný nos v Zuckermandli

Opis lokality

Lokalita Zuckermandel ponúka na svojom území geologický unikát. Skalný nos je výbežok z 200-metrového hradného brala a je najjužnejšou časťou pohoria Malé Karpaty. Z prírodovedného hľadiska predstavuje významnú lokalitu bratislavského územia pre faunu i flóru. Prírodný útvar je aj prvým miestom popisu rastliny skalničník guľkovitý. Na Záhradníckom fóre 2019 získal 1. miesto v súťaži Detail roka 2018. Zapojiť tento unikát do tváre novej mestskej štvrte bolo výzvou pre krajinnú architektku Tamaru Reháčkovú. Proces mal niekoľko fáz. Na začiatku sa realizoval botanický prieskum. Potoom nasledovali hrubé terénne úpravy, ktoré dali skalnému nosu základný tvar. Terén bol upravený na dve terasy, ktoré sú spojené strmými svahmi. Poslednou etapou bol návrh zloženia rastlinných druhov. Na tento účel bola vytvorená špeciálna zmes bylín a tráv, inšpirovaná druhovým zložením a sfarbením pôvodných spoločenstiev, aby bola zachovaná prirodzenosť lokality.

Adresa:Žižkova ulica / GPS:48.141490,17.094726
Mesto/obec:Bratislava
Kraj:Bratislavský

Druh:mestský park/záhrada
Rastlinné druhy:Skalný nos je domovom vzácnej vyše 100-ročnej Čerešne mahalebkovej a pre botaniku je veľmi významným miestom, pretože predstavuje miesto prvého opisu tzv. Locus classicus, rastliny zvanej skalničník guľkovitý (Jovibarba globifera (L.) J. Parn.), ktorý je záväzný pre všetkých botanikov na svete.

Zaujímavosť:Tento skalný výbežok je súčasťou hradného brala, ktoré sa dvíha do výšky200 m. Celé Hradné bralo je súčasťou Malých Karpát a výbežok predstavuje najjužnejšiu časť Malých Karpát na Slovensku..Skalný výbežok je pre botaniku veľmi významným miestom, pretože predstavuje miesto prvého opisu tzv. Locus classicus, rastliny zvanej skalničník guľkovitý (Jovibarba globifera (L.) J. Parn.), ktorý je záväzný pre všetkých botanikov na svete.
História:Krajinno architektonická úprava je nová, dokončená v roku 2017.
Otváracie hodiny:verejné námestie prístupné celodenne
Vstupné:vstup voľný
Služby: Parkovisko, Vstup so psom, Bezbariérový prístup, Občerstvenie,
Zodpovedná osoba:Katarína Krajňáková, Martin Vrba
Web:www.zuckermandel.sk
Email:krajnakova@jtre.sk
Telefón:0903410243

English summary:Natural rocky massif called Skalný nos that plays a unique role in the concept Zuckermandel.

Program počas podujatia

Sobota (1.jún):

Komentované prehliadky Skalného nosa -11:00, 13:00, 15:00

Karikaturista 11:00 – 16:00

Výroba nanukov na mieru a čokoládová fontána s Mondieu Zuckermadel   8:00 – 18:00

 

Nedeľa (2.jún):

Komentované prehliadky Skalného nosa -11:00, 13:00, 15:00

Karikaturista 11:00 – 16:00