Ukážková prírodná ZÁHRADA SO SRDCOM

Opis lokality

Záhrada sa nachádza v obci Nový Ruskov, časť Malý Ruskov, na juhu Zemplína, v lokalite, ktorá je známa kvalitnou pôdou, černozemou.

Adresa:Jarková 63/38, 075 01 Nový Ruskov-Malý Ruskov
Mesto/obec:Nový Ruskov
Kraj:Košický

Rozloha:1ha
Nadmorská výška:132
Druh:ukážkové prírodné záhrady
Rastlinné druhy:Množstvo odrôd zemoleza kamčatského, muchovníka (kanadská čučoriedka), rakytníkov. Rôzne staré aj nové rezistentné odrody ovocných stromov (napr. rodiace jablone Starkrimson, Ontario, marhule Maďarská, Sabinovská), mladé stromčeky ginka, oskoruše, mišpule, moruše, jedlých gaštanov. Kvitnúca bylinková lúka.

Zaujímavosť:Záhrada je tvorená v súlade s princípmi permakultúry. Slúžila a stále slúži primárne na zabezpečenie potravinovej sebestačnosti pre rodinu. Má rôzne zóny, ako bylinková záhradka pred rodinným domom, detské ihrisko, oddychová zóna v starom sade s altánkom, dvor pre hydinu, jedlý les, hriadky na sezónnu zeleninu, novo vysadený vetrolam, škôlka pre stromčeky. Výsadba na celom pozemku je najmä z úžitkových kríkov, stromov, bylín, ktoré sú jedlé, medonosné, kumulujúce dusík do pôdy, poskytujúce potravu pre vtáky, alebo spĺňajú inú dôležitú funkciu v prírodnej záhrade. Plánuje sa aj zóna s jazierkom. Úrodu mrazíme, sušíme, zavárame, vyrábame tinktúry, kozmetiku.
História:Záhrada stále patrila rodine, je to dedičstvo po prastarých rodičoch. Na mieste dnešnej záhrady sa začiatkom 20-tého storočia choval dobytok, hydina, holuby, včely. Pestovali sa zemiaky, kukurica, tekvice, kŕmna repa pre hospodárske zvieratá, slnečnica na výrobu oleja, tabak, konope. Konskou sejačkou sa sialo obilie, z ovocných stromov pamätáme na ruskovské slivky, slivky biľovky, jablone kormošky, morušu, vlašské orechy.
Otváracie hodiny:sobota 1.6.2019, od 14.00 hod do 17.00 hod
Vstupné:dobrovoľné
Služby: Parkovisko, Detské ihrisko, WC, Bezbariérový prístup, Občerstvenie,
Zodpovedná osoba:Lucia Capová Ločová
Vlastník:rodina Capova a Ločova
Web:www.malyruskov.sk
Email:zahrada@ekoklubzdravia.sk
Telefón:0907954819

English summary:The family natural garden is situated in the south of Zemplín region know for its high quality soil. The programme (suitable also for children) includes: guided exhibition of the garden; creative workshop for children and parents; preparation of fresh snacks from hand-picked fruits, vegetables, herbs, or edible flowers; exhibition of local handicrafts with traditional techniques such as weaving, cross embroidery.

Program počas podujatia

Sprevádzaná exkurzia po záhrade, trvanie exkurzie cca 45 minút, 2 vstupy so začiatkom o 14.00 hod, 15.00 hod.

V prípade záujmu zúčastniť sa, prosím, zaslať vopred záujem
e-mailom na zahrada@ekoklubzdravia.sk

Počas podujatia program pre deti a rodičov s občerstvením:
- kreatívna tvorba z prírodných materiálov s talentovanou Janou Bálintovou, Dielnička u babičky,
- príprava maškrty z vlastnoručne nazbieraného ovocia, zeleninky, bylín, či jedlých kvetov s Katkou Paulišinovou, odborníčkou na detskú stravu, zdravé varenie, autorkou knihy Domáce sladkosti bez výčitiek, www.supermamky.sk,
- výstava ručných prác od miestnych šikovných žien, tvorených tradičnými technikami ako tkanie, krížikové vyšívanie. Súčasťou výstavy budú aj ukážky vzácnych starých ručných prác aj na konopných plátnach, ktoré sa u nás zachovali ešte po prastarých rodičoch,
- výstava fotografií zo záhrady a obce, zo súčasnosti aj histórie.