Schaubmarov mlyn SNG

Opis lokality

250 ročný Schaubmarov mlyn nájdete na kraji Pezinka, v mestskej časti Cajla. Nesie meno po posledných majiteľoch, rodine Schaubmarovcov, od ktorých ho v 70. rokoch kúpila Slovenská národná galéria. Ide o jediný zachovalý potočný mlyn na Slovensku s funkčnou mlynskou technológiou. Dnes tu nájdete nielen expozíciu mlynárstva, ale aj galériu výtvarneho umenia, v ktorej dostáva priestor najmä moderné a súčasné umenie a dizajn. Návštevníkom je k dispozícii aj malé knihkupectvo a kaviareň. Súčasťou areálu, pôvodnej vidieckej usadlosti je aj starý ovocný sad, ktorý v roku 2018 prešiel vďaka úspešnej verejnej zbierke revitalizáciou. Podarilo sa ošetriť staré stromy a vysadiť 30 nových ovocných stromov a viac ako 100 kríkov. Sad postupne ďalej zveľaďujeme, aby sme ho v priebehu nasledujúcich rokov otvorili ako nový oddychový verejný priestor pre Pezinčanov aj cezpoľných.

Adresa:Cajlanská 255, Pezinok
Mesto/obec:Pezinok
Kraj:Bratislavský

Rozloha:cca 2000 m2
Druh:park/záhrada pri múzeu/gelérii
Rastlinné druhy:Sad je príkladom tradičného vidieckeho ovocného sadu. V roku 2018 sme vysadili 30 ovocných stromov - moderných aj starých odrôd jabloní, marhulí, čerešní, sliviek ale aj hrušku, moruše alebo dulu. Medzi vysadenými kríkmi sú okrem ríbezlí, či malín aj menej zvyčajné kríky ako muchovník, arónia alebo josta.

Zaujímavosť:Súčasťou areálu Schaubmarovho mlyna je aj dvor, na ktorom rastú najmä moruše a orechy. Najstarším stromom celého areálu je moruša čierna, ktorej vek sa odhaduje na 200 až 250 rokov, s obvodom kmeňa cca 350 cm.
História:Schaubmarov mlyn dali v roku 1767 postaviť pezinskí Pálfiovci. Mlyn mal viacero správcov, až kým ho v roku 1857 nekúpila rodina Schaubmarovcov z Bavorska a prevádzkovali ho až do začiatku 50. rokov. Vtedy vládnuca komunistická strana zrušila možnosť súkromného podnikania a došlo k odstaveniu mlynov na celom Slovensku. V roku 1973 mlyn do svojho majetku odkúpila Slovenská národná galéria a po rekonštrukcii tu otvorila expozíciu mlynarstva a galériu výtvarneho umenia.
Otváracie hodiny:Mlyn sa do podujatia zapája v sobotu 1. 6. v čase od 10.00 do 15.00.
Vstupné:Vstup do ovocného sadu a areálu mlyna je voľný. Vstupné do expozície a galérie Schaubmarovho mlyna je 3/ 1,5 €.
Služby: Parkovisko, Vstup so psom, Detské ihrisko, WC, Bezbariérový prístup, Občerstvenie,
Zodpovedná osoba:Zuzana Palicová
Vlastník:Slovenská národná galéria
Web:www.sng.sk/pezinok
Email:zuzana.palicova@sng.sk
Telefón:0902 366 416

English summary:Schaubmar´s Mill is part of the Slovak National Gallery. It is the only preserved stream mill with functional mill technology in Slovakia. There is an exposition of milling industry and a gallery of fine arts dedicated primarily to modern and contemporary art and design. Part of the Schaubmar´s Mill area is an orchard that we are gradually revitalising and planning to open to public. Program during the Parks and Garden Weekend 10.00 - 15.00 OUR MARKET - the food maket organized in cooperation with Slow Food Pressburg WORKSHOPS FOR KIDS - creative and crafty activities for smaller and bigger kids MEET THE ARCHITECT - Come and meet our landscape architect Daniel Lapšanský, who will talk about how we take care of the orchard and the trees.

Program počas podujatia

V prvú júnovú sobotu sa v Schaubmarovom mlyne stretne Náš trh s Víkendom otvorených parkov a záhrad. Na trhu nakúpite regionálne farmárske potraviny a produkty od malých producentov. Pozývame aj na dobré jedlo, prehliadky Schaubmarovho mlyna, novej výstavy Do divočiny a workshopy pre rodiny s deťmi.

Budete môcť nahliadnuť aj do ovocného sadu za mlynom, ktorý sme minulý rok ošetrili a vysadili v ňom viac ako 30 nových stromov a asi 100 kríkov. O sade, stromoch a starostlivosti o ne porozpráva záhradný architekt Daniel Lapšanský.