Park Š. Moysesa

Opis lokality

Park Š. Moysesa sa nachádza na južnom okraji mesta Žiar nad Hronom pri kašiteli.

Adresa:SNP
Mesto/obec:Žiar nad Hronom
Kraj:Banskobystrický

Rozloha:88 800 m2
Nadmorská výška:240
Druh:historický park/záhrada
Rastlinné druhy:V parku medzi zaujímavé druhy drevín môžeme zaradiť 100 ročný strom Liriodendron tulipifera, Platany a lipová aleja, ktorá je vysadená zo západnej a severnej časti parku.

Zaujímavosť:V parku sa nachádzajú rybníky, ovocný sad s tradičnými odrodami. V parku máme cca 56 druhov a kultivarov drevín.
História:V roku 1246 sa na mieste súčasného parku uvádza opevnenie s rozsiahlou záhradou. Významné postavenie nadobudla v 17.str.. Jej tvorcom bol Juraj Lippaiom. V roku 1678 po úplnom zničení vzniklo nové parkové dielo. V 18. str. sa realizovali barokové úpravy celého areálu, z pevnostnej terasy vznikla záhradná. V rokoch 1851 - 1869 sa Š. Moyses realizoval i na úprave parku. Cez revolúciu v rokoch 1848 - 1849 bol park zdevastovaný. Po II. svetovej vojne bol obnovený. V roku 1976 prešiel park rozsiahlou rekonštrukciou a taktiež ďalšia vlna rekonštrukcie prebehla v roku 2004.
Otváracie hodiny:Park je otvorený od 05. 00 hod. do 23,00 hod. každý deň. Program v rámci podujatia sa bude konať 1.júna 2019 od 10 hod.
Vstupné:nebude
Služby: Parkovisko, Vstup so psom, Detské ihrisko, WC, Bezbariérový prístup,
Zodpovedná osoba:Ing. Marcela Gendiarová
Vlastník:Mesto Žiar nad Hronom/Technické služby s.r.o. Žiar nad Hronom
Web:objekt nemá vebovú stránku. Mesto Žiar nad Hronom má info o parku na https://www.ziar.sk/pamatihodnosti/
Email:marcela.gendiarova@ziar.sk
Telefón:0905867571

English summary:During the event will be presented the history of the historical park and the manor house. Also the arborists will be show the tree care operations in the park area. There will be also possibility to discusse with arborists. Visitors can visit the first city fruit orchard with traditional varieties. There are many other attractions for children in the park, and near the park is the interesting MINIZOO.

Program počas podujatia

Program sa bude konať 1. júna 2019 od 10:00 hod.

Počas prehliadky bude odprezentovaná história parku a kaštieľa. Počas prehliadky budú arboristicky ošetrené stromy v areáli parku s možnou diskusiou na tému odborné ošetrovanie stromov. Návštevníci môžu v rámci prehliadky navštíviť prvý mestský ovocný sad s tradičnými odrodami. V rámci parku je aj MINIZOO a ďalšie atrakcie.