Zámocké záhrady v Holíči

Opis lokality

Zámocké záhrady sa nachádzajú v areáli Holíčskeho zámku. Pôvodne ich rozloha bola 52 ha, v súčasnosti je zrevitalizovaných okolo 8 ha. Súčasťou Zámockých záhrad v Holíči je Bylinková záhrada, Zámocký rybník s vodným náučným chodníkom , zámocké vodné valy, ovocný sad, detské ihrisko, trvalkové záhony, gaštanové aleje a oddychová časť záhrad.

Adresa:ul. Zámocká 2
Mesto/obec:Holíč
Kraj:Trnavský

Rozloha:8 ha
Nadmorská výška:50
Druh:historický park/záhrada
Rastlinné druhy:V súčasnosti je tu vysadených množstvo byliniek napríklad rôzne druhy mäty, Echinacea, levanduľa, ovocných stromov - čerešne, jablone, hrušky, ovocné a okrasné kríky - ríbezle, angrešty, a pod.

Zaujímavosť:Vzácnosťou zámockých záhrad v Holíči je ich prepojenosť s barokovým kaštieľom. Zaujímavosťou je Bylinková záhrada, vodný náučný chodník.
História:Presné časové ohraničenie vzniku zámockých barokových záhrad nemáme. Najpozoruhodnejším podkladom o zámockých záhradách je plán z polovice 18. storočia označený ako "Plan du chateu et fasaderie de Holics". Zámocké záhrady v Holíči predstavovali príklad veľkopanského barokovo-klasicistického sídla, ktorého veľkosť bola v slovenských podmienkach ojedinelým javom. Súčasťou parku bola baroková bažantnica. Stromy vysadené v záhradách tvorili aleje okolo chodníkov a ciest. Prevažoval Pagaštan konský. Časť z nich je dodnes zachovaná. Celý areál zámockých záhrad bol prerušený vodnými zavlažovacími kanálmi. Zámocké záhrady prešli mnohými zmenami, už koncom 18. storočia sa menil charakter parku na hospodársky resp. prechádzkový les, záhrady boli zjednodušené. O ďalšom osude zámockých záhrad vieme málo, čiastočne ho charakterizujú katastrálne mapy z 19. storočia. S určitosťou vieme, že úplne zanikli po roku 1918.
Otváracie hodiny:Otvorené počas podujatia VOPZ: Po. – Pia. 10,00 – 19,00 hod. So. – Ne.(1.jún-2.jún) 13,00 – 19,00 hod.
Vstupné:Zámocké záhrady sú bezplatné
Služby: Parkovisko, Detské ihrisko, WC, Bezbariérový prístup, Občerstvenie,
Zodpovedná osoba:Mgr. Veronika Chňupková, Katarína Stašáková
Vlastník:mesto Holíč
Web:www.holic.sk
Email:veronika.chnupkova@holic.sk, katarina.stasakova@holic.sk
Telefón:0907 657 884

English summary:The castle gardens in Holíč are experiencing a renaissance. The gradual renewal is becoming a popular tourist attraction. Garden tourism is becoming a very popular tourism Industry.

Program počas podujatia

Zámocké záhrady sú voľne prístupné verejnosti a sú v nich zabezpečené prehliadky so sprievodcom.