Záhrada Hanky Sekulovej, Ivanka pri Dunaji !!!POZOR záhrada bude otvorená 5.júna!!!

Opis lokality

Naša prírodná, jedlá, liečivá záhrada s prvkami permakultúry nie je veľká rozlohou, ale duchom, ktorý v nej vládne. Rozprestiera sa na pozemku, ktorý má veľkosť aj vrátane stavieb a chodníkov 10 árov. Nachádza sa na úrodnom území Podunajskej nížiny, s teplou prívetivou klímou. Pôda je na celom pozemku ílovitá.

Adresa:Lipová 6
Mesto/obec:Ivanka pri Dunaji
Kraj:Bratislavský

Rozloha:10 árov celý pozemok
Nadmorská výška:130
Druh:ukážkové prírodné záhrady
Rastlinné druhy:Vymenovať všetky rastlinky by zabralo veľa miesta v texte, každá je pre nás dôležitá. Okolo domu, zo slnečnej strany sa nachádzajú prútené polovyvýšené zmiešané záhony so zeleninou, bylinkami a podpornými kvetmi. Pod stromami je pestrá výsadba stromových spoločenstiev. V záhrade je veľa liečivých rastlín a byliniek.

Zaujímavosť:Súčasťou našej záhrady okrem divých živočíchov, je malý zmiešaný kŕdeľ okrasno-úžitkovej hydiny. Hydinovú rodinku tvorí kohút Karol s troma sliepočkami plemeno liliputky milflerky a tri dievčatá kačiek plemena indický bežec. Naša hydina má svoje zázemie, ale inak má prístup do celej záhrady. Súčasťou záhrady sú divé opeľovače a rodina včely medonosnej v prírodnom úli (medná krava TBH) a tiež v druhom prírodnom Warré úli. Vďaka pestrej lúke máme veľa rôznych druhov opeľovačov, vrátane čmeľov a motýľov. V záhrade spolu s nami bývajú ježkovia, drozdi, užovky, myšky, piskvory, krtkovia, roháče, svätojánske mušky a ďalší prisťahovalci. Na jar na jazierko prilietajú divé kačky v snahe nájsť vhodné miesto na hniezdenie. Od roku 2012 u nás niekoľko krát priviedli na svet rodinku divých káčat.
História:Záhradku sme začali zakladať v roku 2004, dnes je z nej na pohľad divá džungľa, plná jedlých, liečivých a inak užitočných rastlín. Na malom priestranstve sa rozprestierajú ovocné stromy, lúka, prírodné jazierko, lipa, vŕba, orech, liesky, drobné bobuľoviny aj lesný kúsok malej divočiny.
Otváracie hodiny:Počas podujatia VOPZ v sobotu 5.júna 2021 pre registrovaných návštevníkov. Naša záhrada je dostupná návštevníkom non-stop prostredníctvom 12 častí videoseriálu na internete http://www.prirodne-zahrady.sk/na-citanie-a-pozeranie/zahradne-videa
Zodpovedná osoba:Hanka Sekulová
Vlastník:Ing. Hanka Sekulová
Web:www.prirodne-zahrady.sk
Email:info@prirodne-zahrady.sk
Telefón:0907797075

English summary:Permaculture natural healing edible garden with small poultry, bees, small natural lake, fruit trees, vegetables, healing herbs. Garden is situated near forest in fertile land at flood plain. Garden is only 15 years old but it looks like a wild jungle. This is garden of our family and we like our natural place with all our hearts (together with our animal assistants and friends).

Program počas podujatia

Počas podujatia VOPZ v sobotu 5.júna 2021. Prehliadka bude riadená v organizovanom vstupe pre vopred prihlásených a potvrdených účastníkov. Podrobnosti pre prihlásenie nájdete na tomto linku: http://www.prirodne-zahrady.sk/workshopy/item/247-ukazkova-prirodna-zahrada-v-praxi-2021