Mestské múzeum Jelšava

Opis lokality

Záhrada (dvor) vznikla ako súčasť objektu mestského múzea zo zadného traktu pôvodne meštianskeho domu. Meštiansky dom z 18. storočia je NKP. Nachádzajú sa v pamiatkovej zóne mesta, na Námestí republiky.

Adresa:Námestie republiky 52
Mesto/obec:Jelšava
Kraj:Banskobystrický

Rozloha:50 m2
Nadmorská výška:258
Druh:park/záhrada pri múzeu/gelérii
Rastlinné druhy:prevaha Levandule úzkolistej, kry: rôzne vajgélie, rododendrony, Azalka japonská, stromy: Buk lesný, Pagaštan červený, breza, vŕba, Lipa obyčajná - v strede záhrady ako symbol Slovanov

Zaujímavosť:Vzhľadom ku krátkosti existencie záhrady- od roku 2011, vzácnosťou sú pre nás archeologické nálezy, ktoré sa podarili zabezpečiť prostredníctvom Gemersko - Malohontského múzea v Rimavskej Sobote. Rastlinnou zaujímavosťou je symbol Slovanov- lipa. Studňa, ktorá dotvára atmosféru záhrady, je vybudovaná na mieste pôvodnej.
História:Ako zadný trakt meštianskeho domu bol archeologickým náleziskom- doklad osídlenia územia v období 15. a 16. storočia. Väčšina nálezov pochádza zo 17.a prelomu 18. a 19. storočia. Meštiansky dom po rozsiahlom požiari mesta obnovený v štýle tzv. gemerského klasicizmu. Budova bola postavená ako škola nadáciou Vešeléniovcov na pamiatku grófa Štefana Koháriho. Patrila väčšinou katolíckej cirkvi. Skôr ako bola opustená v 20.stor., slúžila pre potreby OÚNZ Revúca- zdravotné stredisko. Objekt bol zrekonštruovaný mestom prostredníctvom fondov EÚ v období september 2010 a marec 2011.
Otváracie hodiny:10. 10. 2020 (sobota) od 10.00 do 14.00
Vstupné:dobrovoľné
Služby: Parkovisko, WC, Bezbariérový prístup, Občerstvenie,
Zodpovedná osoba:Mgr. Tatiana Strelková
Vlastník:Osvetové centrum vyšehradskej kultúry Jelšava
Web:www.muzeumjelsava.sk
Email:info@muzeumjelsava.sk
Telefón:0917126386

English summary:The building of Town museum Jelšava was built in the 18th century as a school. Now is there 50 m2 closed garden. In the middle of the garden there is a linden tree as a symbol of Slavs. There is also a lot of lavenders also as a main theme of our event.

Program počas podujatia

10. 10. 2020 (sobota) od 10.00 do 14.00 hod

Individuálna prehliadka záhrady.