Ukážková prírodná záhrada v Dlhej nad Váhom - nutná registrácia vopred!

Opis lokality

V prírodnej záhrade sa pestuje vyše 40 druhov zeleniny a do 20 druhov byliniek. Časť tvorí mladý ovocný sad zo starých krajových odrôd. Popri kultivovanej pôde v nej nájdete divoké kúty a možno v nej pozorovať pestrú škálu hmyzu, vtákov a cicavcov. Testujú sa v nej permakultúrne princípy a štruktúry.

Adresa:č.d.66
Mesto/obec:Dlhá nad Váhom
Kraj:Nitriansky

Rozloha:2700m štvorcových
Nadmorská výška:115
Druh:ukážkové prírodné záhrady
Rastlinné druhy:Staré odrody ovocných stromov: jabloň Ananásová reneta, mandlone od pana Peška z Moravy, višňa Újfehértói fürtös a ďalšie, vyše 70 ročnú letnú hrušeň, jesennú jabloň a skorú čerešňu. Okrem toho arónie, rakytníky, figy. Z menej používaných druhov zeleniny rôzne odrody mangoldu, kvaku, topinambury... Tento rok sa tešíme na kvetové lúky - včeliu pašu a Veronikin motýlí záhon. Popri pestovaných bylinkách a divorastúce.

Zaujímavosť:V prírodnej záhrade sa nepoužívajú umelé hnojivá, herbicídy, ani pesticídy. Pôda sa ošetruje vždy na základe najlepších poznatkov, zručností a možností správkyne o procesoch v pôde a celkovo v prírode. Pôda sa v prírodnej záhrade neobracia, využíva sa oživujúca sila kompostu a prírodných po domácky vyrobených tekutých hnojív. 80% kultúrnych rastlín sa pestuje z domáceho osiva.
História:Zuzana Pastorková založila Prírodnú záhradu v roku 2012. Pôvodný majiteľ bol vášnivý pestovateľ ruží a iných kvetov. Ženičky z dediny si k nemu chodievali kupovať kvety k rôznym príležitostiam a na hroby. Po smrti deda sa ujali pozemku vnuci a dlho stál úhorom. Naposledy sa na ňom zasiala ďatelina. Keďže sa neošetroval vôbec chemicky, mal výborné predpoklady k tomu, aby sa na ňom pestovalo ekologickým spôsobom. Od roku 2012 sa záhrada neustále vyvíja, mení k radosti správkyne, majiteľov aj jej návštevníkov. V roku 2016 získala certifikát Ukážkovej prírodnej záhrady a pravidelne otvára svoje brány pre verejnosť.
Otváracie hodiny:10. októbra (sobota) 10:00 - 17:00 - nutná registrácia vopred!
Vstupné:dobrovoľné
Služby: Parkovisko, WC, Bezbariérový prístup, Občerstvenie,
Zodpovedná osoba:Zuzana Pastorková
Vlastník:Mgr. Zuzana Pastorková
Email:zuzipas@gmail.com
Telefón:0944521863

English summary:The Natural Garden in Dlhá nad Váhom began its life in 2012. In 2016 it was for the first time opened to the public. On 2700m² vegetables, herbs, fruits and flowers are grown in polyculture without using any chemical herbicides, pesticides or artificial manure. Besides the cultivated land there are wild corners. Permacultural principles and different structures are tested here. Above all it is magical place where you can experience the beauty of nature and precious sunsets. Old fruit tree varieties and vegetables grown from own seeds in balance with wilderness aim to secure self-sustainability.

Program počas podujatia

Program  VOPZ - 10.10.2020 (sobota) 

11:00 Otvorenie Ukážkovej prírodnej záhrady

14:00 Kruh kváskovania

15:00 Tvorivá dielnička pre deti

15:00 Živá pôda – prednáška o mikrobióme pôdy, o súvislostiach obnovy života v pôde

17:00 Ako si dopestovať domáce osivo

Sprievodný program:

Sprevádzanie prírodnou záhradou

Predaj z dvora (domáce plodiny a výrobky)

Pozorovanie pôdnych vzoriek mikroskopom (prineste si vzorky pôdy)

Výstava domáceho osiva

Hennovanie (pre deti aj dospelých)

POZOR! Na návštevu tejto lokality je nutná registrácia vopred!

Záujemci sa môžu nahlásiť na e-mailovú adresu zuzipas@gmail.com alebo sms na mobilné číslo 0944521863 do 08.10.2020. Podujatie je možné organizovať pre skupinu s maximálnym počtom 50 ľudí. Vstup bude povolený iba pre vopred prihlásených hostí!