Vila Dominika Skuteckého so záhradou

Opis lokality

Záhrada pri historickej neorenesančnej vile maliara Dominika Skuteckého (1849 - 1921) je poslednou záhradou svojho druhu v historickom centre mesta. Bola zdrojom inšpirácie pre umelca ako aj pre jeho vnuka, významného spisovateľa a dramatika Petra Karvaša, ktorý ju opísal v spomienkovej knihe v hniezde.

Adresa:Horná 55
Mesto/obec:Banská Bystrica
Kraj:Banskobystrický

Rozloha:1792 m2
Nadmorská výška:362
Druh:historický park/záhrada
Rastlinné druhy:javor dlaňovitolistý Crimson Queen, céder himalájsky, pivónia Sarah Bernahdt, magnólia ľaliokvetá nigra, magnólia grandiflora, dulovec japonský, 11 druhov historických ruží

Zaujímavosť:V záhrade sa nachádza, bohužiaľ už iba torzo, približne storočnej jablone, ktorú sadil D. Skutecký a dub a lipa, ktoré boli tiež súčasťou umelcovej pôvodnej záhrady.
História:Vila D. Skuteckého bola postavená v roku 1889 na pozemku na Hornej ulici v Banskej Bystrici. V roku 1900 maliar odkúpil od mesta Banská Bystrica ďalšiu parcelu, pričom ho vedenie mesta zaviazalo k vytvoreniu reprezentatívnej záhrady, keďže išlo o prvý dom pri vstupe do mesta zo smeru od Brezna. O vzhľade záhrady za života umelca nemáme správy, vieme len, že tu rástli ovocné stromy ako jabloň, orech a slivka, v prednej časti dub a lipa, ktoré sa zachovali dodnes. Po smrti D. Skuteckého mala vila so záhradou niekoľko majiteľov, ktorí záhradu prispôsobovali svojmu vkusu. V posledných rokoch sme sa venovali odstraňovaniu ihličnatých drevín, ktoré v záhrade pribudli po umelcovej smrti a náhradnej výsadbe, ktorá do záhrady priniesla tradičné ovocné stromy ako dulu a morušu a v rámci okrasných rastlín - historické kríkové a popínavé ruže.
Otváracie hodiny:26.jún 2021 (sobota) 14:00 - 18:00
Vstupné:bezplatný vstup
Služby: Vstup so psom, Bezbariérový prístup,
Zodpovedná osoba:Maroš Rovňák
Vlastník:Stredoslovenská galéria
Web:www.ssgbb.sk
Email:riaditel@sgb.email
Telefón:0908706504

English summary:The garden by the historic neo-Renaissance villa of painter Dominik Skutecký (1849 - 1921) is the last garden of its kind in the historical center of the town. It was an inspiration for the artist as well as for his grandson, a prominent writer and playwright Peter Karvaš, who described it in a book of memories called In the Nest. In the garden there are several trees planted by the painter himself, newly planted fruit trees and ornamental trees and shrubs and historical roses and peonies. Visitors can explore the history of the garden through a guided tour, and individuals can have a picnic. The garden is suitable for children and pets are also welcome.

Program počas podujatia

26. 6.2021 (sobota) o 15:00hod.- komentovaná prehliadka záhrady