Záhrada Centra pre rodinu

Opis lokality

Záhrada Centra pre rodinu sa nachádza v srdci Trenčína, na Mierovom námestí, v tesnom dotyku s kultúrnou pamiatkou Farské schody, ktoré sú prístupovou cestou k Trenčianskemu hradu. Ide o starú mestskú záhradu, ktorá je súčasťou domu postaveného v 18. storočí. V objekte v súčasnosti sídli o.z. Centrum pre rodinu, zastrešujúce kreatívnych, aktívnych ľudí a dobrovoľníkov, ktorí sa rozhodli venovať svoj čas a talenty podpore rodín. Záhrada už prešla čiastočnou obnovou, a zo zanedbanej a neprístupnej džungle pomaly vzniká priestor kde sa odohrávajú kultúrne podujatia - divadielko pre deti, adventné trhy, príležitostné koncerty a prednášky. V súčasnosti je záhradu možné vizuálne rozdeliť na tri časti: 1.dolnú časť, ktorá je rovinatá, v súčasnosti najviac využívaná, 2.terasa - časť ktorá vznikla výstavbou oporných múrov, a 3. časť - svah, ktorý je v súčasnosti zarastený náletovými drevinami, javormi a čerešňami, s podrastom bylinného lesného spoločenstva. Táto kompozícia vytvárajú neopakovateľnú atmosféru starosvetskej záhrady, plnej tieňa a pokoja, uprostred ruchu mesta.

Adresa:Farská 12
Mesto/obec:Trenčín
Kraj:Trenčiansky

Rozloha:2000 m2
Nadmorská výška:225
Druh:komunitná záhrada
Rastlinné druhy:- Orech kráľovský (Juglans regia), - zaujímavo tvarovaná višňa (Prunus cerasus) - novozaložený trvalkový záhon s polotiennymi druhmi

História:Objekt bol postavený v 18. storočí ako dvojpodlažná budova so zaklenutým prejazdom. Prízemie malo klenbové miestnosti, ktoré sa zachovali doteraz. Na poschodie sa vstupovalo vonkajším dvorovým schodiskom. Veľkosť domu bola limitovaná strmým svahom. Historickému domu zodpovedala aj kompozícia záhrady. Na svahu boli pôvodne vybudované dve trasy, sprístupnené vonkajším schodiskom, ktoré umožnili prístup aj do strmých častí záhrady. Pozostatky týchto terás sú v súčasnosti stále viditeľné a radi by sme ich v budúcnosti obnovili v pôvodnej veľkosti.
Otváracie hodiny: 9.-11.október 2020 (piatok-nedeľa) 9:00 - 18:00 hod.
Vstupné:dobrovoľné
Služby: WC, Občerstvenie,
Zodpovedná osoba:Alena Potomová
Vlastník:Rímskokatolícka farnosť Trenčín
Web:https://www.cprtrencin.sk/
Email:alena.potomova@cprtrencin.sk
Telefón:0901766711

English summary:Built in the 18th century, the historic townhouse, where the Family Centre Trenčín is based, hides behind its walls also an old, shadow garden with increased maples and cherry trees. This garden is surrounded by castle walls and is in a close neighbourhood of the Trenčín Castle. The garden is partially reconstructed, with old maple trees creating a shady and cosy atmosphere in the middle of the town centre. During the Open Garden Weekend 2020, there is a possibility to attend a wreath twining workshop using autumn fruits.

Program počas podujatia

9.-11.október 2020 (piatok-nedeľa) 9:00 - 18:00 hod.

Workshop viazanie jesenných vencov z prírodných materiálov.

Aktivity pre deti (výroba pohľadnice s lisovaných kvetín, listov, zvieratká z gaštanov...atď.)