Lurdská jaskyňa

Opis lokality

Najväčšia a najvýznamnejšia lurdská jaskyňa na Slovensku dômyselne vybudovaná v priestore starého opusteného kameňolomu na Hlbokej ceste. Tiché a príjemné meditatívne miesto s atmosférou lesoparku. V centrálnom skalnom výklenku sa nachádza socha Lurdskej Panny Márie z kararského mramoru. Bočné steny sú dodnes pokryté viac ako 4200 ďakovnými kamennými tabuľkami v 12 jazykoch. Popri hornom okraji areálu vedie prírodný kamenný Chodník arcivojvodkyne Izabely - starý prístup ku Kaplnke sv. Jozefa a Kostolu Panny Márie Snežnej. Z Hlbokej cesty do areálu lurdskej jaskyne vedú tzv. Šándorove schody, nazvané na pamiatku syna zakladateľky jaskyne.

Adresa:Hlboká cesta
Mesto/obec:Bratislava/Staré mesto
Kraj:Bratislavský

Rozloha:38 árov
Nadmorská výška:225
Druh:iná
Rastlinné druhy:Dreviny na plytkej skalnatej pôde svahov bývalého kameňolomu. Mnohé z nich spontánne tu vyrastené, sú ukážkou druhov typických pre sutinový les. Prevláda javor mliečny, javor poľný, jaseň štíhly, lipa malolistá, brest menší.

Zaujímavosť:Starobylý strom - javor mliečny ešte z čias, keď tu bol opustený kameňolom. Tvorí dominantný prvok v prednej časti areálu a jeho konáre vytvárajú zelenú klenbu nad lavičkami.
História:Lurdskú jaskyňu pod Kostolom Panny Márie Snežnej nechala vybudovať grófka Gabriela Szapáryová, inšpirovaná miestom zjavenia Panny Márie vo francúzskych Lurdoch. Areál vznikol zušľachtením zarasteného kameňolomu v spolupráci s Bratislavským okrášľovacím spolkom a slávnostne otvorený 18. 9. 1892. Pôvodná socha Panny Márie bola po II. svetovej vojne nahradená novou mramorovou od akad. sochára Fraňa Gibalu.
Otváracie hodiny:otvorené bez obmedzenia
Vstupné:vstup voľný
Zodpovedná osoba:br. Dominik Roman Letz OP
Vlastník:Rímskokatolícka cirkev, Farnosť Bratislava - Kalvária
Web:http://www.kalvaria.sk/jaskynka.html
Email:domletz@hotmail.com
Telefón:0904282960

Program počas podujatia

10. 10 .2020  (sobota) o  16.00 hod. a 11. 10. 2020 (nedeľa) o 16.00 hod.

Prehliadka s prednáškou: Lurdská jaskyňa - oáza Bratislavy
prednášajúci: br. Dominik R. Letz OP