Galéria Ľudovíta Fullu

Opis lokality

Záhrada je súčasťou Galérie Ľudovíta Fullu. Je súčasťou stálej expozície a je prístupná návštevníkom, organizujú sa v nej kultúrno-vzdelávacie aktivity. Má charakter okrasnej záhrady, kde voľne rastú lokálne rastliny a stromy.

Adresa:Makovického 1
Mesto/obec:Ružomberok
Kraj:Žilinský

Rozloha:400 m2
Druh:park/záhrada pri múzeu/gelérii
Rastlinné druhy:Lokálne rastlinné druhy.

Zaujímavosť:Objekt bol postavený ako galéria a byt umelca v jednom, umelec v tomto priestore žil 11 rokov, záhrada bola súčasťou jeho súkromných priestorov. Vzácnosťou je expozícia jeho diel a fakt, že galéria je národnou kultúrnou pamiatkou.
História:Fullova galéria v Ružomberku je veľmi výrazná stavba, koncipovaná ako do seba uzavretá schránka so vzácnym obsahom koncentrovaným okolo pomyselného centra, ktorým bol sám autor. Pôdorysne neveľká galéria je formálne komponovaná ako dve na seba postavené hmoty: výstavný priestor, byt a ateliér tvoria jeden objekt s oddelenými prevádzkami. Srdcom stavby je veľkopriestorová výstavná miestnosť navrhnutá ako ideálny moderný výstavný priestor, ako „biela kocka". Dnes sú pôvodne súkromné priestory Fullovho bytu adaptované na menšiu výstavnú sálu pre krátkodobé výstavy. V pôvodnom stave zostala zachovaná len Fullova pracovňa, spoločenská izba a čiastočne ateliér, ktoré tvoria súčasť expozície maliarovho diela. Najnovšia expozícia diela Ľudovíta Fullu vznikla v roku 2009 a jej kurátorkou je Katarína Bajcurová.
Otváracie hodiny:piatok (9.10.2020)10:00 - 17:30 hod., sobota (10.10.2020)10:00 - 17:30 hod., nedeľa (11.10.2020) 10:00 - 17:30 hod.
Vstupné:2 € / celá galéria zľavy seniori, ZŤP a deti 3 € / tvorivý workshop
Služby: Vstup so psom, WC,
Zodpovedná osoba:Petra Feriancová-Baldovičová
Vlastník:Slovenská národná galéria
Web:https://www.sng.sk/ruzomberok
Email:petra.feriancova@sng.sk
Telefón:+421 44 432 48 67

English summary:Fulla´s garden belongs to the Galllery of Ludovit Fulla in Ruzomberok. It is a part of the permanent exhibition and available for the gallery visitors. During the summer season the garden serves as the community setting for different art workshops. It is a type of the native garden with trees and shrubs wildflowers and grasses as well.

Program počas podujatia

10. október / 10:30 – 12:00

Malé výTvory: Malá záhrada

sobota / nielen pre deti 7+ / 3 € / rezervácie: ruzomberok@sng.sk

Počas tvorivého dopoludnia si v našej malej záhrade zriadime ešte menšie prenosné záhradky. Do nich zasadíme, čo sa dá a vysvetlíme si, čo sa nedá (zasadiť). Kvôli bezpečnostným pravidlám rezervácia nutná.