Lesopark Kysuckej galérie v Oščadnici- iba ONLINE prezentácia!

Opis lokality

Park dnes predstavuje vyvinutý typ prírodného parku s rozlohou cca dva hektáre, v ktorom sa nachádzajú domáce i cudzokrajné dreviny. Park sa rozkladá na zvyšku riečnej terasy rieky Kysuca v nadmorskej výške 406 – 432 m., na severe plynule prechádza do zmiešaného lesného porastu. Súčasťou priestoru sa stala prakticky a logicky riešená sieť chodníkov rôznej úrovne a charakteru nadväzujúca k jednotlivým celkom záhradnej architektúry. Celý lesopark uzatvára zeleň hrabového živého plota, vstupná brána, závora a lavičky sú dielom umeleckého kováča Pavla Zlatoša zo Žiliny. Autorom sochárskeho stvárnenia fontány je akademický sochár Jozef Mundier.

Adresa:Oščadnica 13
Mesto/obec:Oščadnica
Kraj:Žilinský

Rozloha:cca 3 ha
Nadmorská výška:406
Druh:park/záhrada pri múzeu/gelérii

Zaujímavosť:V parku sa dnes nachádza (ne)stála expozícia exteriérovej plastiky, budovaná od roku 2001 kedy sa konal prvý ročník Medzinárodného sochárskeho sympózia. Vychádzajúc z polohy lokality ležiacej v blízkosti poľských i českých hraníc sme sa rozhodli prizývať k účasti umelcov troch susediacich krajín Slovenska, Česka a Poľska. Vytvorené sochárske diela sa stávajú integrálnou súčasťou lesoparku. Pozvoľne vznikajúca (ne)stála expozícia plastík v parku kaštieľa už zo svojej podstaty nemá ambíciu byť definitívnou, jej podoba sa v priebehu desaťročí prirodzeným spôsobom obmieňa.
História:Kaštieľ Oščadnica spolu s priľahlým lesoparkom je národnou kultúrnou pamiatkou, ojedinelým reprezentantom tohto druhu architektúry v prostredí horných Kysúc. Lokalitu v Oščadnici kúpil začiatkom 20. storočia pruský junker gróf Ballestrem od pôvodného majiteľa Arnolda Poppera. Nový majiteľ nechal na svojom území v rokoch 1910 – 1913 založiť park o rozlohe cca 3 hektároch a postaviť kaštieľ, ktorý zrejme slúžil ako poľovnícke sídlo. V rokoch 2006 – 2008 sa uskutočnila rozsiahla rekonštrukcia lesoparku. Pri projektovej príprave sa kládol dôraz nielen na ozdravenie a zachovanie parku, ale aj na jeho úzku previazanosť s galériou, turistickú atraktivitu a prínos pre miestne obyvateľstvo. Poznávací a študijný charakter lokality rozšírila výsadba nových rastlín, drevín a trávnikov v súlade s charakterom prostredia a ekosystému tejto oblasti.
Otváracie hodiny:Lesopark je prístupný verejnosti nepretržite.
Služby: Bezbariérový prístup,
Zodpovedná osoba:Zuzana Sýkorová
Vlastník:Kysucká galéria v Oščadnici
Web:www.kysuckagaleria.sk
Email:kys.galeria@vuczilina.sk
Telefón:0414332166