Ukážková prírodná záhrada v Dlhej nad Váhom

Opis lokality

Prírodná záhrada s rozlohou 2700m2 zameraná na pestovanie zeleniny, ovocia a byliniek v suchom, teplom podnebí južného Slovenska v blízkosti rieky Váh.

Adresa:92705, Dlhá nad Váhom 66
Mesto/obec:Dlhá nad Váhom
Kraj:Nitriansky

Rozloha:2700m2
Nadmorská výška:115
Druh:ukážkové prírodné záhrady
Rastlinné druhy:Staré odrody ovocných stromov a krov (čerešňa, hruška, jabloň, marhule, čierne ríbezle a egreše, liesky) Ovocné kry ako arónia, rakytník, zimolez kamčatský, muchovník, figovníky. Iné zaujímavé ovocné stromy: mandle, jablone ananásová reneta a jahodová gelnička, domáce slivky durancie V júni kvitnú stračonôžky a vlčie maky. Z jedlých bylín môžu byť zaujímavé rebarbora, koriander, divá rukola, cesnakopažítka, medvedí cesnak, rozmarín, palina dračia, oregano, pamajorán, tymián, šalvia lekárska a muškátová, levanduľa. Zaujímavé druhy zeleniny: ačokča, mangold, okra

Zaujímavosť:V prírodnej záhrade sa pestuje bezorebne, zem sa v nej neotáča. Na zachytávanie vlahy, ochranu a zúrodňovanie pôdy sa používa mulč. 70% pestovaných kultúrnych rastlín je vysievaných a predpestovaných z vlastného domáceho osiva a zvyšok sa získava výmenou alebo nákupom z biodynamických a ekologických zdrojov. V prírodnej záhrade sa nepoužívajú umelé hnojivá, herbicídy, pesticídy ani fungicídy. Na predpestovanie priesad sa nekupuje rašelina, ale vyrába sa vlastný kompost. Rešpektujú sa v nej všetky živé bytosti, preto má aj divoké kúty, kde človek nezasahuje alebo minimalizuje svoju činnosť. Okrem kompostu sa pôda zúrodňuje aj zeleným hnojením. V našej prírodnej záhrade nájdete rôzne permakultúrne prvky a štruktúry: kľúčové dierky, vyvýšené záhony, nemecké kopy, komorové kompostovisko, svojpomocne postavený skleník, jedlý les.
História:Pôvodný majiteľ bol milovníkom ruží a iných kvetov, ktoré si k nemu ženičky z dediny chodievali kupovať. Veľká časť záhrady bola úžitková a pestovali sa v nej pre južné Slovensko typické druhy zeleniny. Niekoľko rokov po jeho smrti ležala väčšina pozemku úhorom, miestni chovatelia koní si sem nasiali ďatelinu, ktorú dva-trikrát ročne kosili. Zuzana Pastorková prevzala záhradu do svojej opatery v roku 2012. Postupne ju pretvárala na prírodnú záhradu, ktorá v roku 2016 dostala certifikát a otvorila brány pre verejnosť ako Ukážková prírodná záhrada. V roku 2017 britská nadácia Gaia vybrala záhradu pre fotenie do projektu We Feed The World, ktorej sa zúčastnili ekologickí farmári a malí rybári zo 150 krajín sveta. Prírodná záhrada sa neustále vyvíja a mení svoju tvár. Každým rokom nám pripomína, aký blahobyt dokáže zabezpečiť pestrosť života v pôde, rastlinných a živočíšnych druhov a hmyzu.
Otváracie hodiny:26.-27. júna 2021 (sobota, nedeľa)
Vstupné:Sprevádzanie záhradou a úvodné prednášky: dobrovoľmé Worshopy: 40€/3 hodinový workshop (na osobu)
Služby: Parkovisko, WC, Bezbariérový prístup,
Zodpovedná osoba:Zuzana Pastorková
Vlastník:Zuzana Pastorková
Web:objekt web nemá
Email:zuzipas@gmail.com
Telefón:0944521863

English summary:The natural garden in Dlhá nad Váhom received its certificate in 2016 and since then it has opened the doors for the public. On the 2700m2 of our land we grow organic vegetables, fruit and herbs following permacultural principles and the European rules of the natural gardens web. We do not use any pesticides, herbicides, fungicides nor artificial manure. We apply no dig methods, composting, mulching, green manure and polycultures. The garden aims to invite wild life with its wild nichés and mixed plant communities. 70% of our seed and seedling are home made and the rest bought or exchanged with biodynamical or ecological farmers.

Program počas podujatia

 

sobota (26. jún 2021) 14:00 - 17:00 Workshop Kompostovanie pre vysoký obsah mikrobiómu v záhrade  (40Euro)
                                                          lektori Lucia a Juraj Baľákovci 
                                                          viac v prihláške: https://forms.gle/dCRyZShSVKkC75NR7
 
nedeľa (27. jún 2021) 9:30 - 15:00 (dobrovoľné vstupné)
                                    9:30 otvorenie Ukážkovej prírodnej záhrady v Dlhej nad Váhom
                                   10:00 Mikrobióm v cykle jedla, pestovania a kompostovania (prednáša Lucia Baľák Lukánová)
                                         Sprevádzanie prírodnou záhradou s výkladom (bezorebné pestovanie, permakultúra v praxi so Zuzanou Pastorkovou)