Záhrada Centra pre rodinu

Opis lokality

Záhrada ktorá je súčasťou Centra pre rodinu Trenčín, bola pôvodne dvorom meštianskeho domu. Počas dlhšieho obdobia bol tento objekt verejnosti neprístupný, no od roku 2016 tu sídli Centrum pre rodinu so svojou komunitnou klubovňou. Záhrada je čiastočne vo svahu a čiastočne položená na terasách a niekoľko vysokých javor vytvára príjemný tieň pod svojimi korunami.

Adresa:Farská 12
Mesto/obec:Trenčín
Kraj:Trenčiansky

Rozloha:2000 m2
Nadmorská výška:225
Druh:komunitná záhrada
Rastlinné druhy:zaujímavo tvarovaná višňa (Cerasus vulgaris)

Zaujímavosť:Záhrada je ohraničená hradnými múrmi, a nachádza sa priamo pod Trenčianskym hradom. Nachádza sa tu príjemná kaviarnička - klubovňa, kde je možné vychutnať si šálku kvalitného espressa, či domácu limonádu. Pokojná atmosféra láka mnohých návštevníkom mesta ako aj Trenčanov, ktorí radi trávia čas v pokojnom zákutí našej záhrady len pár krokov od rušného centra mesta.
História:Dom, v ktorom sídli Centrum pre rodinu Trenčín si už niečo pamätá Centrum pre rodinu Trenčín sídli v dome, ktorý je súčasťou historickej mestskej štvrte nazývanej Hôrka. K Hôrke patrili domy situované medzi farskými schodmi a múrom farského kostola, teda i domy medzi hradbou mesta a dnešným domom na Hradnej ulici č. 12. Väčšina domov bola drevená, prízemná, v menšej miere z nepálenej tehly. Ich cena v 16. - 17. storočí bola okolo 14 – 80 zlatých ( domy na námestí stáli niekoľko stoviek zlatých ). Majiteľmi boli prevažne drobní remeselníci a kramári. Táto štvrť bola často vystavená požiarom, alebo vojenským plieneniam. Hradná ulica sa spomína už v roku 1554 ako ulica ku kostolu, v roku 1592 ako ulica, ktorá vedie ku schodom kostola. Najstaršia písomná zmienka o dome č. 12 je z roku 1681, jeho vlastníkom bol Michal Jeszenszky. Dom bol poškodený v roku 1689 a aj požiarom v roku 1708, kedy ho vlastnil Mikuláš Jeszenszky, v roku 1813 bola v dome dielňa Juraja Szmatany. Objekt stojí na významnom mieste, v tesnom dotyku s farskými schodmi, ktoré vedú k farskému Kostolu Narodenia Panny Márie. Do domu sa pôvodne vstupovalo z neupraveného a nespevneného svahu vedúceho k farským schodom, ktorý bol v 30. rokoch 20. stor. nahradený spevnenou komunikáciou so schodmi a vybudovaním roviny, na ktorú bola premiestnená baroková socha sv. Jána Nepomuckého. Objekt postavili v 18. storočí v dnešnej hmote, teda ako dvojpodlažný so zaklenutým prejazdom. Veľkosť domu bola limitovaná strmým svahom. Prízemie malo zaklenuté miestnosti, miestnosti poschodia mali rovné stropy. Na poschodie sa vstupovalo vonkajším dvorovým schodiskom. Už v 18. storočí vymurovali na uličnej fasáde niku, výklenok, pre sochu. Aká socha v nej pôvodne bola, sa nepodarilo zistiť. Požiar v roku 1886 zničil severozápadnú časť námestia a vyhorel aj farský kostol. Požiar poškodil i skúmaný dom, zhorela jeho strecha. Nový krov, zachovaný dodnes, objednal v roku 1886 majiteľ domu Béla Čelko, krov navrhol majster Weinberger z Piešťan, škridla bola dodaná z Rimavskej Soboty. V 30. rokoch 20. storočia došlo k drobným úpravám: fasády dostali vysoký betónový sokel ukončený ozdobným lemom, verandu zasklili kovovou konštrukciou, vymenili krytinu na streche. Škridla bola nahradená eternitom, tak ako o tom informuje nápis na konštrukcii krovu: Strecha táto doskami, terovým papierom a eternitom pokrytá bola 10. - 17. júna 1932 (aj zadný dom vtedy). Predpokladá sa, že v priebehu v prvej polovici 20. storočia sa vlastníkom objektu stála cirkev, nakoľko v nej dlhodobo bývali farári a objekt označujú obyvatelia Trenčína ako faru. V 50. rokoch 20. storočia bola na fasády daná nová omietka, čiastočne vymenili okná, dvere a podlahy, klenby v prejazde zrušili a nahradili rovnými stropmi. spracované podľa Architektonicko-historického výskumu, autor Zuzana Zvarová
Otváracie hodiny:Piatok (25.6.2021) 10:00 - 18:00 Sobota (26.6.2021) 12:00 - 17:00
Vstupné:bez vstupného
Služby: Vstup so psom, WC, Občerstvenie,
Zodpovedná osoba:Gabriel Chromiak
Vlastník:Rímskokatolícka farnosť Trenčín
Web:https://www.cprtrencin.sk/
Email:alena.potomova@gmail.com
Telefón:0901766711

English summary:The garden of the Family Centre in Trencin is located in the heart of the historic center of Trenčín on Farská Street, just next to the so-called Parish Stairway. It is a shadow garden with old maple trees, where the walls surrounding the garden are the original castle walls. The little coffee shop which is enclosed to the building of the Family Centre is available for our guests offering cafe specials and small refreshments.

Program počas podujatia

Piatok (25.6.2021) 10:00-18:00 hod
 
V piatok 16:30 workshop pre deti - Blátičková Cukráreň - aktivita pre najmenšie deti, kedy si z blata môžu napiecť svoje obľúbené koláče. Pre väčšie deti výroba herbára z lisovaných kvetov a bylín s výkladom o použití a účinkoch liečivých bylín. Vstupné dobrovoľné.
 
Sobota (26.6.2021) 12:00-17:00 hod.

 

 
Sobota o 15:00 workshop Viazanie letnej kytice, z lokálnych kvetov. S pomocou našej kvetinárky Zdenky si uviažeme kyticu z lokálnych druhov kvetov z našich záhrad a lúk, vstupné 7e.