Slovenská národná galéria - Galéria Ľudovíta Fullu

Opis lokality

Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku bola postavená podľa projektu architekta Martina Kusého st. z rokov 1964 - 1965. Jej účelom je prezentovať a uchovávať umelecké diela, ktoré Ľudovít Fulla, jeden z najvýznamnejších a najosobitejších slovenských umelcov 20. storočia, daroval štátu. Súčasťou expozície je ateliér umelca, zachovaná časť bytu a pôvodne súkromná záhrada intímnych rozmerov.

Adresa:Makovického 1
Mesto/obec:Ružomberok
Kraj:Žilinský

Druh:park/záhrada pri múzeu/gelérii

Zaujímavosť:Objekt bol postavený ako galéria a byt umelca v jednom, umelec v tomto priestore žil 11 rokov, záhrada bola súčasťou jeho súkromných priestorov. Vzácnosťou je expozícia jeho diel a fakt, že galéria je národnou kultúrnou pamiatkou.
História:Nová stála expozícia bola sprístupnená verejnosti po rekonštrukčných prácach, ktoré v objekte prebehli na jar 2009. Táto expozícia predstavuje kľúčové diela Ľudovíta Fullu z majetku Slovenskej národnej galérie, ako aj z daru pre SNG - GĽF v novom výbere obohatenom aj o dávnejšie nevystavované diela, napr. o ukážky takzvaného „realistického" maliarstva, ktorému sa Fulla venoval v 30. rokoch, no aj o niektoré menej známe diela zo záverečného obdobia umelcovej tvorby. Expozícia predstavuje aj texty Ľudovíta Fullu, ktorými komentoval svoju tvorbu. Publikum nájde v stálej expozícii maľby, tapisérie, ukážky kresby, grafiky a ilustrácií, sprístupnený je ateliér a pracovňa majstra. Ľudovít Fulla (27. 2. 1902 - 21. 4. 1980) študoval na Umeleckopriemyselnej škole v Prahe. Po roku 1927 pedagogicky pôsobil na Slovensku, v rokoch 1929 - 1939 ako profesor na progresívnej Škole umeleckých remesiel v Bratislave. Za obraz Pieseň a práca získal roku 1937 cenu Grand Prix na svetovej výstave v Paríži. V rokoch 1949 - 1952 bol vedúcim oddelenia monumentálno-dekoratívneho maliarstva na novozaloženej Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, odkiaľ z politických dôvodov odišiel. Od roku 1962 žil a tvoril v rodnom Ružomberku. Venoval sa maliarstvu, grafike, kresbe, typografii a scénografii, ako aj knižnej ilustrácii, gobelínom a monumentálnym prácam pre architektúru.
Otváracie hodiny:sobota - nedeľa (26.6.-27.6.2021)10:00 - 17:30 hod
Vstupné:Vstupné expozícia / celá galéria dospelí 1 € / 3 € študenti, dôchodcovia, ZŤP, 0,70 € / 2,10 € ITIC, ISIC, EURO 26 0,70 € / 2,10 € žiaci ZŠ 0,50 € / 1,50 € vstupné na workshop 5 €
Služby: WC,
Zodpovedná osoba:Mgr. Petra Feriancová Baldovičová
Vlastník:Galéria Ľudovíta Fullu
Web:https://www.sng.sk/ruzomberok
Email:petra.feriancova@sng.sk
Telefón:0905836281

English summary:Fulla´s garden belongs to the Galllery of Ludovit Fulla in Ruzomberok. It is a part of the permanent exhibition and available for the gallery visitors. During the summer season the garden serves as the community setting for different art workshops. It is a type of the native garden with trees and shrubs wildflowers and grasses as well.

Program počas podujatia

Ručne stručne: Brošňa z dejín umenia – Kazimir Malevič

Tvorivá dielňa pre všetkých 10+, sobota 26.6.2021 – 14:30 – 16:30, vstupné 5 €, v prípade priaznivého počasia využívame galerijnú záhradu.

Prešívame dejiny umenia na svoj obraz. Pokračujeme v rozošitom cykle. Cez tvorbu Kazimíra Maleviča si priblížime zrod geometrickej abstrakcie. Pracujeme s farebným filcom, ihlou, niťou a korálikmi. Pridajte sa k nám!

Spolupracujeme so Spoločnosťou Kolomana Sokola.

Rezervácia nutná: petra.feriancova@sng.sk