Bardejovské Kúpele POZOR! podujatie sa uskutoční vo štvrtok 24.júna 2021

Opis lokality

Bardejovské kúpele patria medzi najstaršie kúpele na Slovensku. Nachádzajú sa uprostred prekrásnej prírody horného Šariša, 5km od historického mesta Bardejov. Bardejovské Kúpele boli v niektorých starších listinách označované za „kúpele pokoja“. Je to naozaj oprávnené, pretože je to miesto z formálneho hľadiska súčasťou mesta Bardejov, ale v skutočnosti leží mimo neho, v krásnom a pokojnom prostredí lesov s výbornými klimatickými podmienkami. Pri nedávnych výskumoch sa opakovane potvrdilo, že ide o miesto s najčistejším vzduchom na Slovensku. V kúpeľoch sa nachádza pešia zóna a lesopark, ktoré všetkým ponúkajú pokoj a oddych od každodenného života.

Adresa:086 31 Bardejovské Kúpele
Mesto/obec:Bardejovské Kúpele
Kraj:Prešovský

Rozloha:30 ha
Nadmorská výška:325
Druh:kúpeľný park

Zaujímavosť:Kúpeľná kolonáda - jediná na Slovensku
História:Prvá zmienka o Bardejovských Kúpeľoch je z roku 1247, keď uhorský kráľ Béla IV. daroval územie dnešných kúpeľov aj s prameňmi mestu Bardejov. Prvá písomná zmienka o meste Bardejov, pochádza z roku 1241. Miestni obyvatelia spoznali skoro liečivé účinky minerálnych vôd. Chýr o liečivých vodách sa však rýchlo šíril, preto v roku 1505 vybudovali kabíny na kúpanie chorých, ktorí dochádzali zo širokého okolia. Voda sa vyvážala aj mimo okolia kúpeľov. V roku 1777 postavili v blízkosti prameňov murovanú budovu s dvanástimi izbami pre pohodlie chorých. Liečivé výsledky prilákali maďarskú i poľskú šľachtu, čo malo veľký význam pre rozvoj kúpeľov. Kúpeľní hostia obdivovali nie len účinky liečivých vôd, ale aj samotné prostredie a mesto Bardejov. Chýr o kúpeľoch sa rozšíril a preto okrem návštevníkov z blízkeho okolia, ktorí navštevovali kúpele krátkodobo, väčšina hostí trávila v kúpeľoch tri až šesť týždňov. Kúpele sa stali dôležitým liečebným centrom, ale aj centrom spoločenského stretávania. Boli medzi nimi i významné osobnosti ako rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleóna (1809), ruský cár Alexander I. (1821), poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského a v roku 1895 sa tu dokonca liečila manželka Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta, nazývaná Sissi. Ubytovaná bola v hoteli Deák, ktorý bol premenovaný na hotel Alžbeta. Kúpeľní hostia si dodnes môžu pozrieť sochu cisárovnej umiestnenú v parku pred hotelom Alžbeta.
Otváracie hodiny:areál je pre verejnosť otvorený nepretržite, komentovaná prehliadka v rámci VOPZ (nedeľa) 27.6.2021 o 15:00 hod
Vstupné:bez vstupného
Služby: Parkovisko, Vstup so psom, Detské ihrisko, WC, Bezbariérový prístup,
Zodpovedná osoba:Mgr. Janka Trenčanová
Vlastník:BARDEJOVSKÉ KÚPELE a.s.
Web:www.kupele-bj.sk
Email:marketing@kupele-bj.sk
Telefón:Mgr. Trenčanová/0908408400, Mgr. Lauková/0917910127

English summary:Spa Bardejov, located in the northeast of Slovakia in Saris region, lies in beautiful nature. One of the oldest spas in Slovakia is characterized by an enchanting surrounding nature and high level of spa treatment. Pedestrian area of the spa resorts offers visitors a peaceful place for romantic walks.

Program počas podujatia

nedeľa (27.6.2021) o 15:00 hod

Komentovaná prehliadka s pani Jankou Trenčanovou

Miesto stretnutia: pred Kúpeľnou Dvoranou

Plagát nájdete na nasledujúcom linku: https://www.vopz.sk/user_files/vikend otv.parkov.pdf