Záhrada v starom sade

Opis lokality

80-ročný sad postupne meníme na prírodnú oázu so zachovaním väčšiny pôvodných starých stromov. Každým rokom pribudnú nové hriadky, nové rastliny, nové prvky. Čerstvou novinkou sú včielky v zaujímavom úli s názvom medná krava, ktorá má na bočnej strane okienko a je možné včielky pozorovať. V našej záhrade nájdete všehochuť. Venujeme sa liečivým bylinkám, milujeme kvety, ale zároveň skúšame nové druhy ovocia a zeleniny, niektoré zákutia ostávajú divoké, lebo aj divoké tvory sú u nás vítané.

Adresa:Necpaly č. 182
Mesto/obec:Necpaly
Kraj:Žilinský

Rozloha:17 árov
Nadmorská výška:510
Druh:ukážkové prírodné záhrady
Rastlinné druhy:Pestujeme rôzne liečivé bylinky ako napríklad valeriánu lekársku, krvavce - menší aj lekársky, túžobník brestový, štetku lesnú, angeliku lekársku, divozel veľkokvetý, alchemilku lekársku, či pestrec mariánsky. Tiež kuchynské bylinky - bronzový fenikel, artičoku kardový, koriander, trvácnu rukolu, čakanku Rossa di Trevisso rôzne druhy starých aj moderných druhov ovocia, či zeleniny - máme fialové aj žlté hrášky, rôzne druhy farebnej listovej zeleniny. Sme aj milovníkmi kvetín, takže na Vás čaká pestrá paleta rôznych jednoročných, či trvalých druhov.

Zaujímavosť:Sme prírodná záhrada, čo znamená, že nepoužívame umelé hnojivá ani iné chemikálie. Základom zúrodňovania je kompostovanie, rastlinné výluhy, konský hnoj a slepačí výluh. Vytvárame rôzne stanoviská pre rôzne druhy divo žijúcich pomocníkov. Záhony sú vysádzané kombinovane tak, aby sa rastliny vzájomne podporovali a zároveň sa naplno využil potenciál pôdy. Nezriedka nám zelenina rastie priamo v kvetinovom záhone. Vlahu v pôde udržiavame mulčovaním a prípadnú potrebu polievania sa snažíme riešiť predovšetkým dažďovou vodou, ktorú zachytávame zo striech. Samozrejmosťou je aj semenárčenie, čiže prevažná časť našej zeleniny je z vlastných nehybridných semien.
História:sad bol súčasťou 150-rokov starého gazdovského objektu - kamenného domu so zadnými prístavbami pre chov hospodárskych zvierat a uskladňovanie zásob. Pôvodne len v prednej časti bolo pár ohradených hriadok na základnú zeleninu. V zadnej časti sa nachádza rozľahlé drevené humno, ktoré umocňuje atmosféru záhrady. Pri kúpe bol sad vo veľmi zanedbanom stave, plný náletových drevín, uschnutých stromov, žíhľava mala vyše 2 metrov. Sad sme vyčistili a väčšinu pôvodných ovocných druhov zachovali.
Otváracie hodiny:radi Vás uvítame v piatok (25.6.) a sobotu (26.6.) od 9h do 18h seminár
Vstupné:0,5 EUR dospelí, pre majiteľov prírodných záhrad vstup zdarma seminár: 15 EUR dospelí
Služby: Parkovisko,
Zodpovedná osoba:Iva Štefanidesová
Vlastník:rodina Štefanidesová
Web:https://www.facebook.com/zahrada.v.starom.sade
Email:zahrada.v.starom.sade@gmail.com
Telefón:0948535459

Program počas podujatia

 

Piatok (25.6.2021), sobota (26.6.2021)

sprevádzané a komentované vstupy od 9h do 16h,
oba dni o 16-18h seminár o prírodných a prirodzených záhradách o ich potrebe pre nás samotných a ako s nimi začať