Galerijná záhrada P.M.Bohúňa

Opis lokality

Galerijná záhrada je zelenou oázou v centre mesta Liptovský Mikuláš. Nachádza sa za budovou Liptovskej galérie P. M. Bohúňa, vlastníkom pozemku je aj mesto Liptovský Mikuláš. Záhrada je celoročne prístupná, je vhodná na oddych najmä pre rodiny s deťmi.

Adresa:Tranovského 3
Mesto/obec:Liptovský Mikuláš
Kraj:Žilinský

Rozloha:5699 m²
Nadmorská výška:577
Druh:park/záhrada pri múzeu/gelérii
Rastlinné druhy:Záhrada ponúka trávnatú plochu s viacerými rastlinnými druhmi - medzi nimi sú ovocné stromy (čerešňa, jablone), mohutné stromy pagaštana konského, ale aj rozličné ihličňany. Záhradu pri vstupe skrášľuje červený javor.

Zaujímavosť:Súčasťou galerijnej záhrady je detské ihrisko s hojdačkou, šmýkačku a preliezačkami v tvare obrazových rámov, ktoré sú typické pre galériu. Autorom originálneho ihriska je dizajnér Michal Hanula. V záhrade sú umiestnené lavičky s vyrytými podpismi zakladateľov galérie a knižné búdky, kde si návštevníci môžu vybrať z voľne dostupných publikácií a spríjemniť si čítaním pobyt v záhrade.
História:Už v prvých rokoch existencie Galérie P. M. Bohúňa (koncom 50-tych rokov 20. storočia) bolo v pláne vytvoriť v záhradnom priestranstve galérie lapidárium - park s expozíciou sôch, ktorý by sa stal oddychovou zónou pre obyvateľov mesta Liptovský Mikuláš. Dnes je galerijná záhrada obľúbeným miestom relaxu najmä pre rodiny s deťmi.
Otváracie hodiny:Záhrada je počas letných mesiacov prístupná denne od 7:30 do 20:00 hod.
Vstupné:bezplatné
Služby: Detské ihrisko, Bezbariérový prístup,
Zodpovedná osoba:Katarína Jurkovičová
Vlastník:Liptovská galéria P. M. Bohúňa a mesto Liptovský Mikuláš
Web:www.galerialm.sk
Email:lgpmb-pr@vuczilina.sk
Telefón:0911368730

English summary:The Gallery Garden is a green oasis in the center of Liptovský Mikuláš. It is located behind the building of the Peter Michal Bohúň Gallery in Liptov. The garden is accessible all year round, it includes a playground and is suitable for relaxation, especially for families with children. On Friday, 25 th June, creative activities for children are prepared in the garden (from 9:00 to 11:00 and from 13:00 to 14:00). On Saturday 26 th June, we recommend families with children to have their own picnic in the gallery garden.

Program počas podujatia

Piatok (25.6.2021) sú v záhrade pripravené tvorivé aktivity pre deti (od 9:00 - 11:00 hod. a od 13:00 - 14:00 hod.)

V sobotu (26.6.2021) odporúčame rodinám s deťmi spraviť si vlastný piknik v galerijnej záhrade, pričom galéria požičia záujemcom piknikové deky a lavičky v čase od 10:00 - 16:30 hod.