Csákyho šlachtické záhradníctvo

Opis lokality

Šľachtické záhradníctvo, ktoré na začiatku 20. storočia nechali na svojom panstve v Prievoze vybudovať manželia Csákyovci patrí k ojedinelým svojho druhu, ktoré sa na Slovensku podarilo zachrániť. Plánovaná asanácia a výstavba sociálnych bytov boli zastavené. Počas komentovanej prehliadky sa dozviete, čo je na tomto mieste výnimočné, aká je jeho história a prečo sa oplatí ho zachrániť

Adresa:Parková 4
Mesto/obec:Bratislava
Kraj:Bratislavský

Druh:historický park/záhrada

Zaujímavosť:Zachované a autenticky spustnuté historické skleníky.
História:V rokoch 1899-1902 manželia Csákyovci poverili firmu Kittler & Gratzl prestavbou svojej starej kúrie v Prievoze. Vznikol tak nádherný romantický kaštieľ, ku ktorému patrí aj honosný dom záhradníka, oranžéria a skleníky, budova stajní, hospodársky dvor, šľachtické záhradníctvo a rozsiahly krajinársky park smerujúci k Malému Dunaju. Šľachtické záhradníctvo patrí k ojedinelým svojho druhu, ktoré sa na Slovensku podarilo zachrániť. Prežilo turbulentné vojnové aj povojnové obdobie a do začiatku deväťdesiatych rokov vďaka mestskej organizácii Zares aj fungovalo. Po jej zániku miesto so skoro 120-ročnými oranžériami tri desaťročia chátra. Plánovaná asanácia a výstavba sociálnych bytov boli primátorom mesta zastavené. Možno by ste povedali: „Zbúrať!“. No možno zmeníte názor, keď nazriete dnu a dozviete sa o histórii a jedinečnosti tohto komplexu trocha viac.
Otváracie hodiny:VSTUP LEN NA REGISTRÁCIU - VŠETKY MIESTA SÚ UŽ OBSADENÉ!
Vstupné:Dobrovoľné vstupné
Zodpovedná osoba:Andrea Turanská
Vlastník:Hlavné mesto Bratislava
Email:a.turanska@nt.sk
Telefón:0944 381 601

Program počas podujatia

nedeľa 27.6.2021
10:00, 11:00, 12:00, 14:00, 15:00 a 16:00 prehliadky lokality so sprievodcom

Na túto lokalitu je nutná registrácia vopred pred podujatím! 

Prehliadky sa konajú v čase od 10:00 do 17:00 hod so sprievodcom NT n.o. Maximálny počet osôb na jednu prehliadku je 10 osôb.

VŠETKY VSTUPY SÚ UŽ OBSADENÉ!

Sledujte naše aktivity, možno v budúcnosti opäť ponúkneme prehliadku na tejto lokalite. Ďakujeme!