Záhrady kolobehu života a smrti

Popis

Parčík, záhrada a cintorín. Tri zdanlivo rozdielne priestory spája idea kolobehu zrodu, zrenia, starnutia a skonu, ale aj nesmrteľnosti v spomienkach nasledujúcich generácií.

Parčík pri Avione na Americkom námestí bol vysadený ihličnatými a vždy zelenými druhmi, ktoré symbolizujú večný život. Je jednou len z dvoch vždyzelených záhrad v Bratislave a dnes je chráneným areálom. Jeho poloha za múrmi nemocnice pripomína čas starnutia a ubúdania životnej energie, no rovnako tak aj čas uzdravovania.

To isté sa dá povedať aj o Medickej záhrade na konci Špitálskej ulice. Vybudoval ju na mieste staršej francúzskej barokovej záhrady gróf Ján Gobert d´ Aspremont-Lynden zo šľachtickej rodiny z rakúskeho Nizozemska, terajšieho Belgicka. Nový život vdýchli záhrade medici, keď sa stala majetkom lekárskej fakulty. Usporadúvali tu slávne študentské majálesy.

Zatiaľ čo sa v Medickej záhrade pri hudbe oslavoval život, v jej susedstve velebné ticho chránené klenbami lipových alejí oslavovalo nesmrteľnosť slávnych nášho mesta. Historický Ondrejský cintorín na ulici 29. augusta otvorili v roku 1784 a v rokoch 1978-82 ho prebudovali na park. Cintorín je vznešenou expozíciou drobnej architektúry v podobe kaplniek a náhrobkov od slávnych bratislavských sochárov a architektov. Je pamiatkovo chránený a od 50-tych rokov minulého storočia sa tu pochováva už len výnimočne. Jedným z tých novších miest odpočinku je hrob Ignáca Lamára alias Schöne Náciho, kultovej postavičky bratislavského korza. Na náhrobkoch Ondrejského cintorína nájdeme desiatky a desiatky známych mien, ktoré vytvárali históriu aj tvár Bratislavy.

Viete, čím bola dôležitá rodina Wachtlerovcov a ktorá krypta na cintoríne im patrí? Počuli ste už o "prešporskom Robinsonovi“ - Karlovi Jettingovi a poznáte príbeh vzniku jeho náhrobku? Pri mene Johann Hubert sa vám v myšlienkach určite hneď vynoria naše sekty. Aj o tých si povieme. 

Naše sprievodkyne vás budú sprevádzať od začiatku až do konca. Medzi jednotlivými lokalitami sa budete presúvať pešo. Prehliadka bude trvať max. 2,5 hod. Pri prihlasovaní sa na tento okruh zohľadnite, prosím, svoje fyzické možnosti.

Počas prehliadky je potrebné dodržiavať inštrukcie sprievodcu.

Okruh obsahuje tieto zelené lokality

Sprevádza: Helena Navrátilová a Ľubomíra Černáková

Termíny, na ktoré sa môžete prihlásiť

Presné miesto a čas stretnutia vám budú oznámené automaticky po zaplatení objednávky. Účasť na prehliadke nie je možná bez predchádzajúcej objednávky, jej zaplatenia a potvrdenia z našej strany.

Prehliadka sa koná za každého počasia. Zmena programu vyhradená.

Trvanie

do 2,5 hodiny


Cena

  • Dospelá osoba - 10 EUR
  • Dôchodca - 8 EUR
  • Deti – 3-18 rokov – 5 EUR

* Pozn.: Maximálne 5 detí do 12 rokov v skupine (ak nejde o výhradne detský okruh); pri objednávke, prosíme, zohľadnite náročnosť prehliadky a posúďte, či to vaše deti zvládnu – skupina sa nemôže prispôsobovať individuálnym potrebám detí s výnimkou skupiny vytvorenej priamo pre deti. Ak sa chcete zúčastniť so svojimi deťmi, odporúčame vybrať si špeciálny okruh určený detským návštevníkom KÚZELNÁ BRATISLAVA.

* V cene ja zahrnutý odborný sprievodca a kupón na malé občerstvenie v záhrade Domu Albrechtovcov (Kapitulská 1, Bratislava – Staré Mesto), ktorý môžete využiť počas víkendu 26. – 27. júna 2021 v čase od 10:00 do 17:00 hod. Kupón vám odovzdá sprievodca na začiatku prehliadky alebo vám ho zašleme e-mailom.

* V prípade zrušenia prehliadky z rozhodnutia organizátora vám budú peniaze vrátené.

* Sprievodca má právo požiadať účastníka prehliadky, ktorý ruší ostatných a nedodržiava jeho usmernenia, aby skupinu opustil. V takom prípade účastníkovi nevzniká nárok na vrátenie ani náhradu vstupného.

*  Nákup uvedenej služby je možný len prostredníctvom služby CardPay alebo TatraPay na našej webovej stránke

Všeobecné obchodné podmienky:

Názov obchodníka: Národný Trust n.o.

Sídlo: Hlboká cesta 966/9, 811 04 Bratislava-Staré Mesto

IČO: 42000408/ DIČ:  2022279589 (nie sme platcami DPH)

Bankové spojenie-číslo účtu: 2627735579/1100   

Pre koho je prehliadka určená

Každému, kto má záujem o históriu a zeleň Bratislavy. Vekovú kategóriu neobmedzujeme. 

Termíny, na ktoré sa môžete prihlásiť

27.06.2021 Nedeľa 14:00 - 16:30 Aktuálne platné opatrenia ÚVZ SR - pri hromadných podujatiach je nosenie rúšok povinné. Ďakujeme za pochopenie. Objednať

Presné miesto a čas stretnutia Vám budú oznámené automaticky po zaplatení Vašej objednávky. Účasť na prehliadke nie je možná bez predchádzajúcej objednávky, jej zaplatenia a potvrdenia z našej strany. Zmena programu vyhradená.

UPOZORNENIE

Vzhľadom na presun pešo je nevyhnutný primeraný fyzický stav účastníkov. Počas prehliadky budeme vstupovať do parkov, kde je vstup so psíkom zakázaný. Preto odporúčame nechať vašich 4-nohých priateľov doma. 

Prehliadka sa koná za každého počasia, odporúčame odev a výbavu prispôsobiť aktuálnemu počasiu (pokrývka hlavy; pevné a pohodlné topánky – presúvame sa pešo; dáždnik; slušné oblečenie), vybaviť sa dostatočným množstvom vody. V prípade vašej neúčasti peniaze nevraciame, po dohode je však možné poslať za seba náhradníka!

Počas podujatia je nevyhnutné dodržiavať aktuálne platné opaternia ÚVZ SR - pri hromadných podujatiach je nosenie rúšok povinné. Ďakujeme za pochopenie.

Kapacita jednej prehliadky je limitovaná na max. počet osôb 20 v jednej skupine. V prípade, že Vaša registrácia na vybratý termín nie je úspešná, vyskúšajte, prosím, iný termín.

 

 

Použitie získaných finančných zdrojov

Vašou účasťou a zaplatením vstupenky nám pomáhate podieľať sa na realizácii našich aktivít s cieľom ochrany a zmysluplného vyuzívania historických parkov a záhrad Slovenska. Ďakujeme