Prüger-Wallnerova záhrada

Opis lokality

Záhrada vznikla koncom 19. storočia, keď si na severovýchodnom svahu kopca s Horským parkom začali bohatí mešťania stavať vily. Majitelia hotelov Carlton a Savoy Prüger-Wallnerovci si dali postaviť dodnes stojacu vilu na vyvýšenom miestej Havlíčkovej ulice. Na terase pri dome bol malý bazén, členitý terén záhrady v okolí vily bol upravený v prírodno-krajinárskom štýle ako okrasná záhrada, zvyšná časť pozemku slúžila ako úžitková záhrada. V nej sa pestovali kvety a zelenina, v južnej časti dodnes stoja štyri skleníky a domček s kotolňou na ich vykurovanie.

Adresa:Nekrasovova ulica, Bratislava
Mesto/obec:Bratislava
Kraj:Bratislavský

Druh:historický park/záhrada
Rastlinné druhy:Záhrada mala kedysi okrasnú a úžitkovú časť. Nachádza sa tu exemplár pagaštanu konského. Zelenina a ovocie sa pestovala v štyroch skleníkoch.

Zaujímavosť:Zachovaný domček záhradníka a 4 skleníky, zvyšky kamenného schodiska.
História:Záhrada vznikla na konci 19. storočia, keď si v tejto časti mesta začali stavať vily bohatí mešťania. Nesie názov po rodine Prüger-Wallnerovcoch, majiteľoch vychýrených hotelov Carlton a Savoy. Prüger-Wallnerovci si postavili vilu na vyvýšenom mieste na severnom konci Havlíčkovej ulice, ktorá stojí dodnes. Na terase pri dome bol malý bazén na kúpanie. Členitý terén záhrady upravili v okolí vily ako okrasnú záhradu v prírodno-krajinárskom štýle (reprezentačná časť), zvyšná časť pozemku slúžila ako úžitková záhrada. V nej sa pestovali kvety, ovocie a zelenina. V južnej časti boli štyri skleníky a domček s kotolňou na ich vykurovanie, ktoré tu nájdeme dodnes. Najnižšia časť záhrady bola zamokrená a tak v nej vybudovali odvodňovací systém. Prügerovci svoju záhradu milovali, trávili v nej veľa času, najmä hrávaním kroketu. Po 2. svetovej vojne majitelia opustili Slovensko (odsťahovali sa do Anglicka) a záhrada postupne pustla. Okrasná časť zanikla kvôli výstavbe domov takmer celá, úžitková časť bola rozparcelovaná na menšie parcely, ktoré sa využívali ako záhradky. Z pôvodných záhradných úprav sa nezachovalo takmer nič. Svedkom veľkoleposti záhrady je už len zopár mohutných stromov, zvyšky schodiska, základy skleníkov a budova kotolne.
Otváracie hodiny:10.10.2020 - sobota - 10:00 - 16:00 hod 11.10.2020 - nedeľa - 10:00 - 16:00 hod
Vstupné:Dobrovoľné vstupné
Služby: Vstup so psom, Detské ihrisko, Občerstvenie,
Telefón:0904661544

Program počas podujatia

PROGRAM: sobota 10.10.2020 a nedeľa 11.10.2020

10:00 – 16:00 – lektorované prehliadky záhrady so sprievodcom