Prüger-Wallnerova záhrada

Opis lokality

Záhrada vznikla koncom 19. storočia, keď si na severovýchodnom svahu kopca s Horským parkom začali bohatí mešťania stavať vily. Majitelia hotelov Carlton a Savoy Prüger-Wallnerovci si dali postaviť dodnes stojacu vilu na vyvýšenom miestej Havlíčkovej ulice. Na terase pri dome bol malý bazén, členitý terén záhrady v okolí vily bol upravený v prírodno-krajinárskom štýle ako okrasná záhrada, zvyšná časť pozemku slúžila ako úžitková záhrada. V nej sa pestovali kvety a zelenina, v južnej časti dodnes stoja štyri skleníky a domček s kotolňou na ich vykurovanie.

Adresa:Nekrasovova ulica č.8, Bratislava
Mesto/obec:Bratislava
Kraj:Bratislavský

Druh:historický park/záhrada
Rastlinné druhy:Záhrada mala kedysi okrasnú a úžitkovú časť. Nachádza sa tu exemplár pagaštanu konského. Zelenina a ovocie sa pestovala v štyroch skleníkoch.

Zaujímavosť:Zachovaný domček záhradníka a 4 skleníky, zvyšky kamenného schodiska.
História:Záhrada vznikla na konci 19. storočia, keď si v tejto časti mesta začali stavať vily bohatí mešťania. Nesie názov po rodine Prüger-Wallnerovcoch, majiteľoch vychýrených hotelov Carlton a Savoy. Prüger-Wallnerovci si postavili vilu na vyvýšenom mieste na severnom konci Havlíčkovej ulice, ktorá stojí dodnes. Na terase pri dome bol malý bazén na kúpanie. Členitý terén záhrady upravili v okolí vily ako okrasnú záhradu v prírodno-krajinárskom štýle (reprezentačná časť), zvyšná časť pozemku slúžila ako úžitková záhrada. V nej sa pestovali kvety, ovocie a zelenina. V južnej časti boli štyri skleníky a domček s kotolňou na ich vykurovanie, ktoré tu nájdeme dodnes. Najnižšia časť záhrady bola zamokrená a tak v nej vybudovali odvodňovací systém. Prügerovci svoju záhradu milovali, trávili v nej veľa času, najmä hrávaním kroketu. Po 2. svetovej vojne majitelia opustili Slovensko (odsťahovali sa do Anglicka) a záhrada postupne pustla. Okrasná časť zanikla kvôli výstavbe domov takmer celá, úžitková časť bola rozparcelovaná na menšie parcely, ktoré sa využívali ako záhradky. Z pôvodných záhradných úprav sa nezachovalo takmer nič. Svedkom veľkoleposti záhrady je už len zopár mohutných stromov, zvyšky schodiska, základy skleníkov a budova kotolne.
Otváracie hodiny:26.6.2021 - sobota - 10:00 - 18:00 hod 27.6.2021 - nedeľa - 10:00 - 18:00 hod
Vstupné:Dobrovoľné vstupné
Služby: Vstup so psom, Detské ihrisko, Občerstvenie,
Zodpovedná osoba:Lucia Prazňáková
Email:lpraznakova@gmail.com
Telefón:0907 108 952

Program počas podujatia

PROGRAM: sobota 26.6.2021 a nedeľa 27.6.2021

10:00 – 17:00 – lektorované prehliadky záhrady so sprievodcom 

10:00 - 12:00 - Kreatívne dielničky - farbenie na kamienky alebo drievko

 

13:00 -16:00  - "Namaľuj si záhradu s Pavlom Filgasom" - výtvarný plenér s maliarom Pavlom Filgasom

Plenér je určený hlavne pre dospelých záujemcov (ale nielen pre nich :)), ktorí si budú chcieť namaľovať svoj vlastný obraz Prüger-Walnerovej záhrady pod vedením skúseného výtvarníka Pavla Filgasa. Výtvarné pomôcky budú zaistené.

                              Podujatie z verejných zdrojov podporil  

Na túto aktivitu je nutná registrácia vopred, ďakujeme za pochopenie!

Registračný formulár na výtvarný plenér: https://forms.gle/PfLQXoYY3fuW18xc6

nedeľa  - 27.6.2021 - 10:00 

Herbár mesta - Poklady pod našimi nohami
Komentovaná prehliadka rastlín v záhrade
 
"Mesto je špecifické prostredie a zvykli sme si na to, že krajinu delíme na mestá a "prírodu". Ja si však myslím, že príroda je všade okolo nás a toto delenie je veľmi škodlivé. Príroda je aj na okraji chodníkov, na kruhových objazdoch, na mostoch a betónových námestiach.
Herbár mesta ukazuje všetku tú bohatosť prírody, ktorá nás neustále obklopuje. Pretože príroda nie je iba "tam za mestom", ale aj priamo v meste. Je pre nás škoda, že denne prehliadame skutočné poklady a považujeme ich len za nejakú burinu na okraji, ktorá kazí čistotu mesta"... (z FCB stránky Herbár mesta).