Jurajov dvor

Opis lokality

Historický parčík, pôvodne predmestská šľachtická usadlosť s vilou vybudovanou pre riaditeľa Dynamitky v roku 1942, zachovaný v autenticky spustnutom stave, bude po rokoch opäť výnimočne sprístupnený počas Víkendu otvorených parkov a záhrad 2018.

Adresa:Pri dvore 3
Mesto/obec:Bratislava
Kraj:Bratislavský

Rozloha:0,65 ha
Nadmorská výška:133
Druh:historický park/záhrada
Rastlinné druhy:Borovica čierna, smrek pichľavý, pagaštan konský, čerešňa višňová, hloh obyčajný, brest, javor a mnoho iných drevín z pôvodnej výsadby roku 1942 a doplňujúcej výsadby.

Zaujímavosť:Autenticky zachovaná predstava o zelenej idyle s nádychom nemeckého vidieku uprostred priemyselnej štvrte Dynamitky. Vila Jurajov dvor so susednou hrazdenou kôlničkou a vojenským bunkrom patria k unikátnym stavbám Bratislavy z obdobia Druhej svetovej vojny. Najhodnotnejšími drevinami sú bresty z pôvodnej výsadby, ktoré prežili epidémiu grafiózy v Európe v polovici 20. storočia i hloh s netypickým vekom vyše 60 rokov. Najatraktívnejšími stromami sú skupiny ihličnanov na juh od vily. V záhrade na jar kvitnú aj preživšie okrasné kvety z pôvodnej výsadby. Pôvodné na Slovensku netradičné tehlové oplotenie budované spôsobom na kant obopína z vnútornej strany stále pôvodný brečtan.
História:Začiatkom 19. storočia sa niekoľko usadlostí pri Vajnorskej ceste v priestore medzi mostom cez potok Drieňovka (dnes križovatka s Odborárskou) a hranicou mesta pri božej muke na hone Pomoriny (dnes približne križovatka Vajnorskej, Rožňavskej a Cesty na Senec) zlúčilo do jedného z najväčších majerov bratislavských predmestí pod názvom Červený dvor (Roter Hof, Vörös major). Majer neskôr získala rodina Walterskirchenovcov, ktorá dvor pomenovala pravdepodobne podľa významného dobrodinca grófa Juraja (Georga) Viliama Walterskirchena (1796-1865) na Georgshof. Dvor od roku 1917 vlastnil závod Dynamit-Nobel, ktorý ho až do päťdesiatych rokov využíval ako zásobáreň pre svoju závodnú kuchyňu. Hospodársky dvor pri dnešnej ulici Pri dvore sa okrem rozsiahleho pestovania zeleniny a ovocia zaoberal aj chovom sliepok, dobytka, ošípaných, či koní. Majer sa skladal z veľkého a malého dvora, desiatok hospodárskych budov, z niekoľkých rodinných domov a chájd, v ktorých žilo vyše 30 rodín. Súčasťou majera bol aj prícestný hostinec a neskoršia vojenská kantína. Na začiatku Druhej svetovej vojny sa v areáli buduje luxusne zariadená rezidencia pre nemeckú správu závodu podľa projektu architekta Juliusa Ernsta Sporzona. Obyvateľmi vily sa na krátky čas stávajú riaditeľ Dynamit-Nobel Bratislava Oskar Schmidt a neslávne známy riaditeľ koncernu IG-Farben Heinrich Gattineau s rodinami. Súčasťou nemeckej prestavby bola aj v bývalom sade zriadená záhrada vysadená miestnymi listnatými a ihličnatými drevinami, aby navodila idylu stredoeurópskeho lesoparku. Okolo roku 1955 sa majer presúva do vlastníctva mesta Bratislavy a postupne začína ustupovať najväčšej vozovni mestskej dopravy, paradoxne pod názvom pôvodného majera. Približne v roku 1980 sa búra aj jadro majera, po roku 1995 odchádzajú poslední obyvatelia a do dnešných dní zostáva len posledných pár objektov vrátane riaditeľskej vily, kôlničky, bunkru, garáží a pôvodného oplotenia. Dobrovoľnícke aktivity sa snažia oživiť v zabudnutí upadnutý majer, ktorý sa ešte nedávno strácal v bujnejúcej zeleni a čiernych skládkach.
Otváracie hodiny: Sobota 10.10.2020 10:00-18:00 Nedeľa 11.10.2020, 10:00-18:00
Vstupné:Dobrovoľný príspevok. Bude možné zakúpiť aj suveníry, ktorými podporíte združenia Národný Trust, Bratislavské rožky a Bratislava fotogenická.
Služby: Parkovisko, Vstup so psom, Bezbariérový prístup, Občerstvenie,
Zodpovedná osoba:Ivor Švihran
Vlastník:Mesto Bratislava - Dopravný podnik Bratislava a. s.
Web:https://www.facebook.com/JurajovDvor/
Email:ivorsv@gmail.com
Telefón:+421915501323

Program počas podujatia

piatok 9.10.2020 - 17:00 - 19:00

Príbehom na stope: Dolu vodou - pásmo dramatizovaného rozprávania o opomínanej vodníckej minorite nášho mesta a Dunaji a Vydrici

 sobota 10.10. 2020 a nedeľa 11.10.2020

10:00 - 18:00 - Komentované prehliadky záhrady a vily na Jurajovom dvore so sprievodcom každú celú hodinu (posledný vstup o 17:00)