Výmenník Wuppertálska

Opis lokality

Komunitná záhrada KVP sa nachádza uprostred sídliska v obytnej zóne pri Výmenníku Wuppertálska (kultúrno-spoločenské centrum). Záhrada sa delí na tri časti - na streche výmenníka, pred výmenníkom tzv. Predná záhrada a zadná záhrada.

Adresa:Titogradská 17
Mesto/obec:Košice
Kraj:Košický

Rozloha:10,5 x 14,1
Nadmorská výška:309
Druh:komunitná záhrada
Rastlinné druhy:Rastlinné druhy: Pestujeme tu rôzne druhy zeleniny, ovocia a byliniek. Máme tu mrazuvzdorné kivi, , arónie, aljašské a kamčatské čučoriedky, sečuánske korenie, balzamita, levandule (aj ružovej farby), okrasné hrušky, jedlý dulovec, voňavé ruže a rôzne iné bylinky.

Zaujímavosť:Sečuánske korenie, veľa druhov byliniek, kiwi rastúce na sídlisku,
História:Príbeh tejto zatiaľ jedinej Komunitnej záhrady v Košiciach sa začal písať na jar v roku 2013. Vtedy sa v nej uskutočnili dva workshopy, ktoré boli veľkým lákadlom pre nových záujemcov. Workshopy boli venované plánovaniu a zakladaniu rodiacej sa záhrady. Tá vznikala na prázdnom pozemku a preto sa aj celé leto nieslo v pracovnej atmosfére. Našťastie k nám prišlo veľa dobrých duší so záujmom pomôcť. Spoločnými silami sme záhradu prerýľovali, odburinili, vysadili prvé rastliny, postavili kompost, terasu a chodník . Záhradu sme tak mohli v septembri 2013 slávnostne otvoriť. Počas tohto obdobia ňou prešlo množstvo ľudí. Niektorým sa tu zapáčilo a ostali s nami, v komunite, až dodnes,Komunitná záhrada bola slávnostne otvorená v roku 2013. Za ten čas sa v nej vystriedalo množstvo dobrovoľníkov, združení a škôl, ktorí pomáhali pri starostlivosti, vysádzaní a udržiavaní rastlín. Zároveň sa v nej konalo množstvo prednášok o pestovaní s odborníkmi, workshopy prírodnej kozmetiky či dielne s recyklovaným materiálom. Komunitná záhrada bola slávnostne otvorená v roku 2013. Za ten čas sa v nej vystriedalo množstvo dobrovoľníkov, združení a škôl, ktorí pomáhali pri starostlivosti, vysádzaní a udržiavaní rastlín. Zároveň sa v nej konalo množstvo prednášok o pestovaní s odborníkmi, workshopy prírodnej kozmetiky či dielne s recyklovaným materiálom.
Otváracie hodiny: 10.10.2020 (sobota) od 13:00-16:00 hod.
Vstupné:Workshop s Evou - vstupné: 2 € Workshop s Katkou - vstupné: 2 € Bylinkový workshop s Monikou -vstupné: 3 €
Služby: Parkovisko, Vstup so psom, WC, Bezbariérový prístup,
Zodpovedná osoba:Mgr.Zdenka Košová
Vlastník:Košické Kultúrne centrá
Web:www.vymenniky.sk
Email:zdenka.kosova@k13.sk
Telefón:+421908965249

English summary:The community garden of the KVP is located in the middle of a housing estate in the residential area near the Wuppertal heat exchanger (cultural and social center). The garden is divided into three parts - on the exchanger roof, in front of the exchanger. Front garden and back garden. We grow different kinds of vegetables, fruits and herbs. We have frost-resistant kiwi,, aronia, alaskan and kamchatka blueberries, sichuan pepper, balsamite, lavender (even pink), ornamental pears, edible cullet, fragrant roses and various other herbs.

Program počas podujatia

Sobota (10.október 2020)

13.00 Potulka 1- Komentovaná prehliadka o pribehu  komunitnej  záhrady — ako to všetko začalo, čo v nej pestujeme, kto sa o ňu stará a iné zaujimavé fakty prezradia dobrovoľní záhradkári.

13.30 | Workshop s Evou - lektorka Eva nárn ukáže výrobu chladivého gélu z levandule na očné viečka.Vstupné: 2 € 

14.20 - 15.00 | Workshop s Katkou - s lektorkou Katkou si namaľujeme obrázok prírodnými farbami. Vstupné: 2

 15.00 -  16.00 | Bylinkový workshop s Monikou - Workshop v téme bylinkovej kozmetiky - ako si doplnit minerály kůpeľom a „ochutnávka" prírodnej kozmetiky Fressia. Vstupné: 3 €

Na jednotlivé workshopy je potrebné prihlásiť sa u lektoriek.