Palácové záhrady - slávne záhrady Uhorska

Popis

Palácové záhrady v niekdajšom Prešporku boli kedysi veľkou pýchou nie len svojich majiteľov. Ich krása a veľkoleposť boli známe v celom Uhorsku. Počas tejto prehliadky sa dozviete, ako kedysi palácové záhrady vyzerali, ako vznikali a ako menili svoju podobu, a to nie len počas ročných období, ale i zmenou dobovej módy.

Spoločne s našou sprievodkyňou navštívite barokovú záhradu pri Bratislavskom hrade, kde sa dozviete, ako a prečo záhrada vznikla, ako bola využívaná za vlády Márie Terézie a čo sa s ňou dialo po jej smrti až do dnešných dní. Cestou sa pristavíte sa aj na mieste, kde sa kedysi rozprestierala prepychová Pálffyho záhrada. Cez obrázky si priblížite, čo bolo dôvodom, že patrila k tým najospevovanejším.

Kľukatými uličkami sa postupne dostanete až do centra Starého Mesta, aby ste na chvíľku pookriali v príjemnej záhradke grófe Leopolda de Pauli, dnes známej ako Lisztova záhrada. Po malom oddychu bude cieľom novo zapojená záhradka, lepšie povedané nádvorie Pistoriho paláca. Cestou sem by bol však hriech nepristaviť sa aj v záhrade Grassalkovičovho paláca, ktorá hrá aj v týchto letných mesiacoch vďaka kvitnúcim kvetom všetkými farbami. V minulosti patrila k tým najvyhľadávanejším v našom meste. 

Prehliadku ukončíme v Pistoriho paláci. Určite si pamätáte Leninovo múzeum a komplex budov, ktorým bol celý dvor zastavaný. Nádvorie je teraz síce stále v prestavbe, ale tá otvorenosť o to viac ponúka príležitosť uvedomiť si krásu a jej veľkoleposť v časoch, kedy tu žil lekárnik Felix Pisztory so svojou manželkou. Súčasťou tohto okruhu bude aj prehliadka vnútorných priestorov. No kto z vás môže povedať, že už bol na pôjde Pisztoryho paláca a videl torzo Leninovej uvítacej sochy z bývalého múzea? Keďže v paláci sídli aj Kino Film Europe, účastníci tohto okruhu získajú 7-dňový voucher na platformu edisonline.sk

Naša sprievodkyňa Katka Králiková Vás bude sprevádzať od začiatku do konca, na každej zastávke sa zdržíte približne 20 minút. Medzi jednotlivými záhradami sa budete presúvať pešo. Prehliadka bude trvať max. 2,5 hod. Pri prihlasovaní sa na tento okruh zohľadnite, prosím, svoje fyzické možnosti.
Prehliadku interiérov Pistoriho paláca absolvujete v doprovode správkyne samotného paláca.

Počas prehliadky je potrebné dodržiavať inštrukcie sprievodcu.

Okruh obsahuje tieto záhrady

Počas prehliadky sa dozviete aj:

 

Sprevádza: Katarína Králiková

Termíny, na ktoré sa môžete prihlásiť

Presné miesto a čas stretnutia vám budú oznámené automaticky po zaplatení objednávky. Účasť na prehliadke nie je možná bez predchádzajúcej objednávky, jej zaplatenia a potvrdenia z našej strany.

Prehliadka sa koná za každého počasia. Zmena programu vyhradená.

Trvanie

do 2,5 hodiny


Cena

  • Dospelá osoba - 10 EUR
  • Dôchodca - 8 EUR
  • Deti – 3-18 rokov – 5 EUR

* Pozn.: Maximálne 5 detí do 12 rokov v skupine (ak nejde o výhradne detský okruh); pri objednávke, prosíme, zohľadnite náročnosť prehliadky a posúďte, či to vaše deti zvládnu – skupina sa nemôže prispôsobovať individuálnym potrebám detí s výnimkou skupiny vytvorenej priamo pre deti. Ak sa chcete zúčastniť so svojimi deťmi, odporúčame vybrať si špeciálny okruh určený detským návštevníkom KÚZELNÁ BRATISLAVA.

* V cene ja zahrnutý odborný sprievodca, vstupy na vybrané miesta, 7-dňový voucher na platformu edisonline.sk od Kino Film Europe a kupón na malé občerstvenie v záhrade domu Albrechtovcov (Kapitulská 1, Bratislava – Staré mesto), ktorý môžete využiť počas víkendu 26. – 27. júna 2021 v čase od 10:00 do 17:00 hod.

* V prípade zrušenia prehliadky z rozhodnutia organizátora vám budú peniaze vrátené.

* Sprievodca má právo požiadať účastníka prehliadky, ktorý ruší ostatných a nedodržiava jeho usmernenia, aby skupinu opustil. V takom prípade účastníkovi nevzniká nárok na vrátenie ani náhradu vstupného.

*  Nákup uvedenej služby je možný len prostredníctvom služby CardPay alebo TatraPay na našej webovej stránke

 

Všeobecné obchodné podmienky:

Názov obchodníka: Národný Trust n.o.

Sídlo: Hlboká cesta 966/9, 811 04 Bratislava-Staré Mesto

IČO: 42000408/ DIČ:  2022279589 (nie sme platcami DPH)

Bankové spojenie-číslo účtu: 2627735579/1100   

Pre koho je prehliadka určená

Každému, kto má záujem o záhrady Bratislavy a zeleň v našom meste všeobecne. Vekovú kategóriu neobmedzujeme.